Fizikai fényvédő vs kémiai fényvédő – Segítünk választani!


Fizikai fényvédő vs kémiai fényvédő – Segítünk választani!

Alapvetően két nagy csoportba sorolhatjuk a fényvédőket: a fizikai és a kémiai fényvédők között rendkívül fontos különbségek figyelhetők meg, amelyek egyáltalán nem elhanyagolhatók az egészségünk szempontjából. A fizikai fényvédők nagy előnye, hogy a felvitel után rögtön működésbe lépnek, fényvédő hatásukat pedig úgy fejtik ki, hogy visszaverik a káros napsugarakat. Ezzel szemben a kémiai fényvédők hatására a felvitelt követően 20-30 percet is várni kell, működésük lényege, hogy miután beszívódtak a bőrünkbe, elnyelik a napból érkező veszélyes sugárzást. 

FIZIKAI FÉNYVÉDŐ

A fizikai fényvédők a felvitelt követően azonnal működésbe lépnek és visszaverik a káros napsugarakat, így rögtön biztonságban érezhetjük magunkat. Hátrányuk, hogy a bőr felületén fehéres réteget képeznek, amelynek jellegzetes érzetét nem mindenki szereti.

Az arcra és testre egyaránt ajánlott Schüssler Natúr napkrém SPF20 széles spektrumú fizikai UV-védelmet nyújt. A benne található Nr. 8 Schüssler ásványi só pedig  hosszan tartó hidratálást biztosít a bőrnek.

KÉMIAI FÉNYVÉDŐ

Az úgynevezett kémiai fényvédők előnye, hogy nem hagynak fehéres nyomot maguk után, illetve magas UVA-védelmet és tartósságot biztosítanak. Ezek a napozótermékek elnyelik a napból érkező káros sugarakat, de annak érdekében, hogy valóban megóvjanak a káros sugárzástól, napozás előtt körülbelül fél órával fel kell vinnünk ezeket a bőrünkre.

A készítményekben különböző kockázatú hatóanyagok vannak, amelyeket a választás előtt érdemes alaposan tanulmányozni bőrünk állapotának ismeretében.

HIBRID FÉNYVÉDŐ

A harmadik csoportot a hibrid fényvédők alkotják, amelyek egyesítik a kémiai és a fizikai fényvédők hatásait. Széles spektrumú védelmet biztosítanak úgy, hogy közben nem hatolnak át a bőrön, amelyen könnyebb érzetet is hagynak fizikai társaikhoz képest.

korallzátony-barát, wrinkle-filler hatású és extra kékfény-védelemmel bíró Schüssler Fényvédő krém arcra SPF30 nemcsak közepes erősségű védelmet nyújt a káros sugarak ellen, de a benne lévő összetevőknek – kétféle Schüssler ásványi só, hialuronsav, peptidek – hála anti-aging hatással is rendelkezik.

Kémiai fényvédők kockázata

Az érzékeny bőrűeknek nem csak azt kell körültekintően megválasztani, hogy milyen bőrápolókat használnak, hanem azt is, hogy milyen napozótermékek mellett döntenek. Gyakran előfordulhat, hogy a kémiai fényvédők kellemetlen bőrtünetekkel járó allergiás reakciót váltanak ki náluk, aminek kockázata elhanyagolható a fizikai fényvédők esetében. 

Kevesen tudják, pedig igaz, hogy a kémiai fényvédők használatát – többek között a fentiek miatt – gyerekeknek sem ajánlják a szakemberek, a kicsik bőre ugyanis sokkal érzékenyebb a miénknél, így nagyobb odafigyelést és kíméletesebb bőrápolást igényel. 

Sokan kényelmesebbnek tartják a kémiai fényvédőket azért, mert a bőrbe beszívódva nehezebben mosódnak le a bőrről egy-egy fürdőzés után, tudni kell azonban, hogy a kémiai fényvédők is csak úgy nyújtanak megfelelő védelmet, ha rendszeresen újrakenjük, vagyis nem jár kevesebb „fáradozással” a használatuk – ezen a pár mozdulaton igazán nem múlhat bőrünk egészsége!

A fizikai fényvédők alapanyagai: titán-dioxid és cink-oxid

A fizikai fényvédőkben leggyakrabban a fent említett összetevők találhatók, mindkettő teljesen természetes, ráadásul a teljes UV-spektrummal szemben védelmet nyújtó anyag. Vannak, akik megrökönyödnek a nevük hallatán, erre azonban semmi ok, hiszen nem nehézfémekről van szó, a bőrre és a szépségre kifejtett kedvező hatásuk pedig hosszú ideje ismert.

A titán-dioxid ásványi fényvédő, melynek nagy előnye, hogy erőteljes fényvisszaverő hatással rendelkezik. Allergiás reakcióktól vagy irritációtól sem kell tartani a használata során. Egyetlen „hátránya”, hogy a felvitel után fehéres réteget képez a bőrön, ez garantálja, hogy a káros napsugarak visszaverődjenek. Vannak, akik kifejezetten örülnek ennek a tulajdonságnak, ha ugyanis „megkopik” ez a réteg, gyorsan újra felviszik a napozót, míg a kémiai fényvédők használata során nincs semmilyen figyelmeztető jel, hogy gyengült a nappal szembeni védelem.

A cink-oxidról is teljes körű védelmet nyújt az UV-sugarakkal szemben, főleg a bőr idő előtti öregedéséért felelős UV-A sugárzást tartja távol, amiért hosszú távon igazán hálásak lehetünk neki! Kellemes mellékhatása még, hogy antibakteriális tulajdonságokkal is rendelkezik, és a gyulladt, pattanásos bőrre is kedvezően hat. 

Legfrissebb blogbejegyzések

Niacinamide a bőrápolásban: mi ez és mire használd?

Niacinamide a bőrápolásban: mi ez és mire használd?

Narancsbőr elleni hatékony kezelés otthon

Narancsbőr elleni hatékony kezelés otthon