Fluoridmentes fogkrémet vagy fluoridosat válassz?


Fluoridmentes fogkrémet vagy fluoridosat válassz?

Aki nem hagyja magát befolyásolni a reklámok, a hangzatos szlogenek és a mutatós csomagolás alapján, hanem az összetevők alapján választ fogkrémet, az tudja, milyen fontos kérdés, hogy fluoridos vagy fluoridmentes fogkrémet használjon-e.

A rendszeres fogmosás és a gondos szájápolás nem csak a jó megjelenés egyik kulcsa, hanem az egészségünk szempontjából is lényeges. A fogkrém előkelő helyen szerepel a leggyakrabban használt kozmetikumok listájában. Naponta többször is használjuk, és igazán közeli kapcsolatba is kerülünk vele, a száj nyálkahártyáján keresztül ugyanis felszívódhatnak az összetevői. A másik, ami miatt jól tesszük, ha körültekintően választunk, az az, hogy fogmosás és öblítés közben óhatatlanul lenyelünk valamennyit a fogkrémből, ami különösen igaz a gyerekekre.

Ezért érdemes alaposan körbejárni a kérdést, hogy a fluoridos vagy a fluoridmentes fogkrém legyen a befutó. Több olyan természetes összetevő is van, amelyik akadályozza a fogszuvasodást és egészséges szájhigiéniát biztosít.

3 fluoridmentes fogkrém – teafaolaj, aktív szén és Schüssler ásványi sók

  1. SCHÜSSLER NATÚR FLUORIDMENTES FOGKRÉM TEAFAOLAJJAL
  2. SCHÜSSLER NATÚR FLUORIDMENTES FOGKRÉM CITRUSOS ÍZBEN
  3. SCHÜSSLER FEHÉRÍTŐ FOGKRÉM AKTÍV SZÉNNEL

Fluoridos vagy fluoridmentes fogkrém?

Ezzel a kérdéssel kapcsolatban van, hogy még a szakemberek sem jutnak közös nevezőre, ezért fordulhat elő, hogy egyes fogkrémeken külön kiemelik – és előnyként hangsúlyozzák – hogy fluoridot is adtak a termékhez. A természetesség hívei a fluoridmentes fogkrémek mellett teszik le a voksukat, és ezt a termék nevében, leírásában is feltüntetik.

Érthető, ha ezek után sokan kíváncsiak arra, mégis mi értelme van (ha van egyáltalán…) a fluorid alkalmazásának. Az alapgondolat az, hogy a fluorid erősebbé és ellenállóbbá teszi a fogakat, sőt még a fogszuvasodás kialakulását is megelőzheti. Arról azonban már csak kevesebbet hallani, hogy a fluoridot áldásos(nak vélt) tulajdonságai ellenére az idegmérgek közé sorolják, ezt használják például az úgynevezett ideggáz előállításához is.

Fontos kihangsúlyozni, hogy a fluorid kis mennyiségben és rövid távon használva nem jelent veszélyt, aggodalomra inkább az ad okot, hogy ha felhalmozódik a szervezetben – sok kicsi sokra megy alapon- akár komoly gondokat is okozhat. Rontja a helyzetet, hogy fluoridot nem csak a fogkrémekből vehetünk magunkhoz, hanem bizonyos élelmiszerekben (halakban, egyes zöldségekben rágógumikban vagy helyenként a csapvízben) is jelen lehet.

Mennyi fluoridra van szükségünk?

Minden embernek más a csont és fogszerkezete, ezért egyénileg eltérő mennyiség a hasznos. A szakértők a napi 0,05 mg fluorid/testsúlykilogramm mennyiséget tartják megfelelőnek. Ez azonban magában foglalja az ételeket és italokat, a fogkrémet, a szájvizet és a fluorozott ivóvízet is. Azaz önmagában csak táplálkozással is magunkhoz vehetjük azt a fluorid mennyiséget, amire a fogunk egészségéhez szükségük van, például a fluoridtartalmú élelmiszerek, hal, gabonafélék, tej, tejtermékek és a diófélék fogyasztásával.

A fogkrémekben lévő fluorid szabályozása

A fogkrémek fluoridtartalmát törvény szabályozza: a felnőtteknek szánt fogkrémek legfeljebb 0,15%-ot tartalmazhatnak. Ezt a mennyiséget a fogorvosok a 6 éves és idősebb gyermekek számára is ajánlják. Napi 0,1 mg fluorid/testsúlykilogram felett a még ki nem nőtt fogak esetében dentális fluorózis léphet fel. A kisebb gyermekeknek (6 éves kor alatt) készült fogkrémek esetében ezért a maximálisan ajánlott mennyiség 0,05%.

A fluor és a fluorid közötti különbség

A fluor erősen reaktív, gáz formájú kémiai elem. Nagyon gyorsan egyesül más elemekkel, ezért a természetben nem szabadon, hanem többnyire sóvegyületek, úgynevezett fluoridok formájában fordul elő.

A fluoridokat aszerint nevezik el, hogy a fluor milyen más elemmel egyesült, pl. nátrium-fluorid vagy kálium-fluorid (a klór esetében ez megfelel a nátrium-kloridnak = konyhasónak).

FLUORIDMENTES FOGKRÉM vs. FLUORIDOS – MIVEL MOS FOGAT A FOGORVOS?

Dr. Balsai Tamás nem rejti véka alá, hogy volt idő, amikor elcsábult a hangzatos ígéreteknek, ma viszont már nem hagyja magát: „Harminc éve viszem a praxisomat és figyelem a fogmosási szokásokat, illetve a szájápoláshoz használt eszközöket, termékeket.

Három évtized alatt szép lassan eljutottam oda, hogy mint mindenhol, a fogápolás terén is túlzott jelentőséget tulajdonítunk a marketingnek, és a fogkrémválasztásnál rendkívül fontos szempont az emberek kényelemszeretete. Ez alatt azt értem, hogy mindenki egyszerűen és gyorsan akar megoldani olyan problémákat – például a szájüregben előforduló vérzést vagy gyulladást –, amik nagyobb odafigyelést és időráfordítást igényelnek.

Régebben én is bedőltem a reklámoknak, ma viszont már csak olyan fogkrémet használok, amiben nincs triklozán, nem található benne semmilyen mesterséges fertőtlenítő anyag és nincs benne fluor sem. Így találtam rá a teafaolajjal készült Schüssler natúr fogkrémre, amiben még mentol sincs.”

NEM CSAK A FLUORID SZÁMÍT

A doktor úr elmondta, hogy a fogaink állapotán nagyon sokat ront, hogy az ételeink többsége puha és ragacsos állagú, ami miatt egyszerűen nem rágunk eleget. Sokan elkövetik azt a hibát, hogy a rendszeres és alapos fogmosás során arra törekszenek, hogy fertőtlenítsék a szájüregüket és elpusztítsák az ott élő baktériumokat, pedig ezt sem szerencsés túlzásba vinni.

Ha ezt egy olyan nagyszerű fogorvos mondja, mint Dr. Balsai, érdemes megszívlelni:

„Nem gondolom, hogy a szájüregben lévő jó baktériumok ellen folyamatos harcot kellene vívnunk különféle vegyi anyagokat csatasorba állítva. A szájüregünkben, ugyanúgy mint a bőrünk felszínén vagy a bélrendszerünkben, megtalálhatók azok a jó baktériumok, amelyek nagyban hozzájárulnak a szervezet egészséges működéséhez. Ha pedig túlzásba visszük a fertőtlenítést, ezekben a mi érdekünkben tevékenykedő baktériumokban is kárt teszünk.”

A C-VITAMIN A FOGAKNAK IS JÓT TESZ

Az, hogy a szájüregünk milyen állapotban van, Balsai doktor szerint nagyban függ az immunrendszerünk és az egészségünk általános állapotától, a táplálkozásunktól és a vitaminbevitelünktől.

„Szentgyörgyi Albert annak idején azt mondta, hogy testsúlykilogrammonként 50 mg C-vitaminra lenne szüksége mindenkinek, amit csak az emberek elenyésző hányada vesz magához, és a sztenderd multivitaminoktól sem remélhetjük, hogy biztosítják számunkra ezt a mennyiséget.

Ahhoz viszont, hogy a szájüregben lévő kapillárisok és erek rugalmasságát adó kollagén folyamatosan jelen legyen, elengedhetetlen a C-vitamin.

Ha tehát valaki C-vitamin-hiányban szenved, hiába várja egy ígéretes fogkrémtől vagy szájvíztől, hogy orvosolja az ínyvérzését vagy az ínygyulladását. Én is igyekszem rendszeresen bevinni a nagy mennyiségű C-vitamint, ám ha ez valami miatt pár napig elmarad, rögtön látom a különbséget a fogínyemen.”

Milyen szempontok szerint válassz fluoridmentes fogkrémet?

Szerencsére nem kell hosszan keresgélni, ha káros anyagoktól mentes fogkrémet szeretnénk használni, ma már igazán széles skálából válogathatunk, ahhoz azonban, hogy megtaláljuk a számunkra legideálisabbat, érdemes több szempontot is szem előtt tartani:

1.Ízélmény – Bár a fogkrémet nem esszük meg, egyáltalán nem elhanyagolható, hogy milyen íze van. Az, hogy kinek mi válik be, leginkább az egyéni ízlés kérdése, a legnépszerűbbek a frissítően mentolos, valamint a citrusos ízesítésű fogkrémek. Bármelyik áll is hozzád közelebb, a Schüssler fluoridmentes fogkrémek között megtalálod a neked valót – a Schüssler Natúr Fluoridmentes Fogkrém aktív szénnel, valamint a Schüssler Natúr fuoridmentes Fogkrém teafaolajjal is mentolos ízben kapható, míg a megújult külsővel visszatérő Schüssler Fluoridmentes Fogkrém kellemes citrusos aromájú. Az, hogy szeressük a fogkrémünk ízét, azért is lényeges, mert így nem esik nehezünkre betartani a szakemberek által javasolt 2-5 perces fogmosási időtartamot.

2.SLS vagy SLS mentes? – A fluorid mellett az SLS is a vitatott összetevők közé tartozik. Ez az anyag, ami elsősorban habzáskönnyítő, rendkívül sok kozmetikumban fellelhető, annak ellenére, hogy használata bizonyítottan veszélyes. Épp ezért különösen lényeges lenne, hogy a szánkba ne jusson belőle – többek között azért, mert irritálhatja a száj nyálkahártyáját, és olyan fájdalmas berepedéseket okozhat, amelyek rosszabb esetben akár el is fertőződhetnek.

3. Szintetikus összetevők – A fent említetteteken túl sajnos akad még jó pár olyan mesterséges összetevő – ilyen a PEG, a parabének, a kőolajszármazékok és társaik – amiket szerencsésebb lenne örökre elfelejteni. Ha odafigyelünk arra, hogy a bőrünkkel ne kerüljenek közvetlen kapcsolatba ezek az anyagok, a fogkrém kiválasztásánál is tartsuk ezt szem előtt!

4. Mikroműanyagok – Szerencsére egyre nagyobb figyelem övezi a mikroplasztik kérdését, ami bizony a fogkrémek kapcsán sem elhanyagolható: a fogfehérítő hatást ígérő fogkrémekben gyakran megtalálható, pedig ma már köztudott, hogy hatalmas károkat okoz a környezetben és nagy veszélyt jelent a természetes vizek élővilágára.

5. BIO minősítés – A független szervezetek által odaítélt, szigorú szabályokhoz kötött bio minősítést csak olyan termékek kaphatják meg, amelyek garantáltan vegyszermentesek, nem csak a megtévesztő a nevük vagy a csomagolásuk miatt tűnnek természetesnek. A feliratokat is érdemes mindig átgondolni. Félrevezető lehet, ha egy fogkrémre azt írják, hogy csökkentették a benne lévő fluorid mennyiségét, hiszen ez közel sem egyenlő a fluoridmentességgel.

Hatékony fluoridmentes fogkrém létezik?

Teljesen természetes anyagokkal is lehet védekezni a fogszuvasodás ellen.

Aloe vera kivonat: Az Aloe vera sokoldalúsága valóban figyelemre méltó. Számos kedvező hatása közül kiemelkedik a sebgyógyulások regenerálódásának elősegítése. Enyhíti az irritációt, így a fogíny és a szájüreg állapotára is pozitív hatása van.

Teafaolaj:  Az ausztrál őslakosok évezredek óta alkalmazták többek között égési sérülések, sebek, vágások gyógyítására is. Kevésbé ismert tulajdonsága, hogy segít megelőzni a fogszuvasodást és a fogkő kialakulását.

Hogyan kell helyesen fogat mosni?

A rendszeres és jól kivitelezett fogmosás nem csak esztétikai szempontból lényeges, hanem azét is, mert számos komoly problémát is megelőzhetünk vele. A már népbetegségnek számító fogszuvasodásnak, a súlyosabb esetben fogvesztéssel járó ínysorvadásnak és különböző fertőzéseknek is elejét vehetjük a megfelelő szájhigiéniával.

  • Túl agresszív fogmosás
    Sokan azt hiszik, hogy erős dörzsöléssel hatékonyabban eltávolíthatják a baktériumokat és a lepedéket a fogakról. Ebben van ugyan némi igazság, a baj csak az, hogy a túlzásba vitt dörzsöléssel és sikálással igénybe veszik az érzékeny fogínyt is, ami akár idő előtt sorvadásnak is indulhat a fokozott igénybevétel miatt. Jobb tehát, ha puha fogkefével, gyengéd alapossággal tisztítod meg a fogaidat és az ínyedet. Annak, hogy túl erőteljesen mosol fogat, legfőbb jele az, ha a fogkefe sörtéi már néhány alkalom után begörbülnek, és szanaszét állnak.
  • ​Fogmosás helytelen szögben
    Másik gyakori tévhit, hogy a helyes fogmosás során a fogkefe sörtéinek merőlegesen kell állniuk a fogakra. Az igazán eredményes fogtisztításhoz 45 fokos dőlésszögben tartott fogkefével, gyengéd, körkörös mozdulatokkal kell megtisztítani a fogakat és a fogínyt.
  • „Fűrészelős” fogmosás
    Az oda-vissza végzett dörzsölő mozdulatok károsíthatják a fogak szerkezetét. A fogínytől és a fognyaktól kiindulva, finoman végzett körkörös mozdulatokkal érdemes végighaladni a fogak külső oldalán, majd a fogak alapos megtisztítását követően ugyanígy kell megmosni a belső felüket is.
  • Kutyafuttában végzett fogmosás
    Sokan még egy percet sem szánnak a fogmosásra, pedig hatvan másodperc nem elég ahhoz, hogy kiadjuk a szájban megbúvó, és a fogszuvasodásért nagyban felelős baktériumok útját. Az alapos fogtisztításhoz minimum kettő, de inkább több percre van szükség, naponta legalább kétszer!
  • Kiszuperált fogkefe
    A túlzottan elhasznált fogkefe nem csak felületesen tisztítja a fogakat és az ínyt, de még nem kívánatos baktériumok hordozója is lehet. Ahhoz, hogy megelőzd a fertőzéseket, legalább három havonta cseréld le a fogkefédet vagy az elektromos fogkeféd fejét, megfázás vagy influenza után pedig akkor is érdemes fogkefét váltani, ha még nem telt le a negyedéves időszak.
  • Rosszul megválasztott fogkrém
    Egyáltalán nem mindegy az sem, hogy milyen fogkrémmel ápolod a fogaidat!

Legfrissebb blogbejegyzések

Niacinamide a bőrápolásban: mi ez és mire használd?

Niacinamide a bőrápolásban: mi ez és mire használd?

Narancsbőr elleni hatékony kezelés otthon

Narancsbőr elleni hatékony kezelés otthon