Állatokon tesztelt kozmetikumok – Más bőrét viszik vásárra!


Állatokon tesztelt kozmetikumok – Más bőrét viszik vásárra!

Állatokon tesztelt kozmetikumok ma is léteznek. Szinte leírni is félelmetes, hogy a világ országainak 80 százalékában a mai napig megengedett állatokon tesztelni a kozmetikumokat, gyógyszereket, tisztítószereket és a különböző vegyi anyagokat.

Ez a megdöbbentő adat szerencsére az Európai Unió illetékes szakembereit sem hagyja nyugodni, így egyre elszántabban lépnek fel az állatkísérletekkel szemben: a legújabb célkitűzésük az, hogy elérjék a világszerte érvényben lévő tilalmat 2023-ig. Az EU-s országokban az állatkísérleteket már régen, 2013 márciusában betiltották, ami azt jelenti, hogy nem kerülhet a boltok polcaira olyan szépségápolási termék, amit állatokon teszteltek, de még olyan összetevőt sem tartalmazhat, amit állatkísérletekkel fejlesztettek tökéletesre.

Mi történik az állatkísérletek során?

Hogy kiderüljön az egyes alapanyagokról vagy termékekről, hogy miként hatnak a szervezetre, legtöbbször egereken, patkányokon és nyulakon végeznek kegyetlen kísérleteket, de sokszor majmokon és kutyákon is végeznek teszteket.

  • Amikor arra kíváncsiak, hogy milyen hatást vált ki egy adott készítmény ismételt használata, a rágcsálóknak a szóban forgó összetevőket meg kell enniük, be kell lélegezniük, de az sem ritka, hogy közvetlenül a bőrükre kenik (miután leborotválták a szőrüket). Ha letelik a kísérlet tervezett ideje, az állatokat elpusztítják.
  • Hogy fény derüljön arra, miként hat egy-egy összetevő a termékenységre és a magzatok fejlődésére, várandós állatokat etetnek erőszakkal a vizsgált anyaggal, majd szülés előtt végeznek az anyaállattal, hogy felboncolhassák és alaposan tanulmányozhassák a kölyköket.
  • A rákkeltő hatást úgy tesztelik, hogy legalább két éven keresztül a vizsgálni kívánt anyaggal etetik a rágcsálókat, majd kioltják az életüket és a boncolás során rákos sejteket keresnek.

Mindez csak néhány azok közül a módszerek közül, amelyekkel nap mint nap szenvedést okoznak az állatoknak az Európai Unió országain kívül.

Veszélyes állatkísérletek

Sokan tartottak attól, hogy az állatkísérletek betiltásával jelentős visszaesés történik majd az Európai Unió szépségiparában, ez azonban nem következett be a cruelty free irányzat elterjedését követően sem. A statisztikai adatok szerint továbbra is több mint 2 millió ember keresi a kenyerét a kozmetikumok gyártásának köszönhetően, és egyik márkának sem szegte újítási kedvét az állatkísérletek betiltása, vagyis továbbra is szép számmal találkozhatunk különböző fejlesztésekkel, innovatív termékekkel. Az Európai Unió 2013-as drasztikus döntése után Dél-Koreában, Indiában és Új-Zélandon is megálljt parancsoltak az állatkísérleteknek!

A 2013 tavaszán hozott fontos döntést számos kisebb siker előzte meg:

  • 2004-ben betiltották a kozmetikumok tesztelését állatokon – ez azt jelenti, hogy a gyártósorról lekerült terméket nem lehetett állatokon tesztelni, az összetevőit külön-külön azonban még bevethették az állatkísérletek sorá
  • 2009-ig kellett várni, hogy az összetevőkhöz kapcsolódó állatkísérleteket is betiltsák, öt lényeges, ugyanakkor meglehetősen kegyetlen tesztet azonban továbbra is végre lehetett hajtani: állatokon tesztelhették például az esetleges mérgező vagy rákkeltő hatást.
  • Áttörést a 2013. március 11-i rendelet hozott, ami az állatkísérletek minden formáját megtiltotta az Európai Unió területén gyártott és az EU-n kívülről importált kozmetikumokhoz kacsolódóan.

A nagyobb baj az, hogy a világ nagy részében továbbra sem tartják veszélyesnek az állatkísérleteket, sőt egyes helyeken kifejezetten elvárják, hogy a termékeket állatokon is teszteljék, mielőtt forgalomba kerülnek! A szomorú tényt súlyosbítja, hogy nem csak a kozmetikumokra igaz mindez, hanem a gyógyszerekre, tisztítószerekre és a vegyi anyagokra is.

Bizonyos márkák nem csak hazánkban vagy az Euorópai Unión belül kínálják a termékeiket, hanem azokban az országokban is, ahol megengedett, sőt elvárt az állatokon való tesztelés, így ezek vásárlásával közvetve hozzájárulunk az állatkísérletek fennmaradásához! Emiatt érdemes utánaolvasni, hogy mely márkák végeznek továbbra is állatkísérleteket – sajnos legálisan, ám az elveinkkel ütközően.

Tovább harcolnak az állatokon tesztelt kozmetikumok ellen

Az Európai Unió illetékesei komoly diplomáciai erőfeszítéseket tesznek azért, hogy megálljt parancsoljanak az állatkísérleteknek, remélhetőleg sikerrel. A részeredmények szerint eredményesen veszik fel a harcot az állatkísérleteket pártoló szervezetekkel, ráadásul ma már a vásárlók egyre nagyobb hányada választ tudatosan cruelty free, azaz állatkísérletektől mentes termékeket, egyre többen viselik ugyanis szívükön a környezetvédelem kérdését és az álltok jogaiért is sokan szót emelnek.

  • Az Eurobarométer nevű közvéleménykutatás eredménye szerint az Európai Unió lakóinak 89% százaléka gondolja úgy, hogy az EU-s országoknak erőteljesebben kellene fellépnie az állatkísérletekkel szemben, valamint nagyobb hangsúlyt kellene fordítania az érzékenyítésre és a tudatos vásárlás ösztönzésére.
  • A megkérdezettek 90%-a egybehangzóan igent mondott arra, hogy épp itt lenne az ideje világszerte beszüntetni az állatkísérleteket.

Sajnos továbbra is vannak olyanok, akik keresik a  kiskapukat, így sajnos még mindig előfordulhat, hogy olyan EU-n kívül gyártott, vagy onnan származó alapanyagokból készült kozmetikumok kerülnek a boltok polcaira, amelyek sok állatnak okoztak szenvedést az állatkísérletek miatt. Hogy vásárlásoddal semmiképpen se támogasd ezeket a márkákat, mindig nézz utána – például a termék csomagolásán vagy az interneten -, hogy a kiszemelt cég szívügyének tekinti-e az állatkísérletek betiltását!

Legfrissebb blogbejegyzések

C vitamin szérum: hogyan hat és hogyan használd?

C vitamin szérum: hogyan hat és hogyan használd?

Mire jó a 12 Schüssler só és mi az a Schüssler terápia?

Mire jó a 12 Schüssler só és mi az a Schüssler terápia?