Mit tehetünk a pigmentfoltok ellen?


Mit tehetünk a pigmentfoltok ellen?

A pigmentfolt barnás színű elváltozás, amely arcon, nyakon, mellkason és kézfejen is jelentkezhet és főként esztétikai szempontból okoz problémát. Tudatos bőrápolással és megfelelő krémekkel otthon is sikerrel vághatunk bele a pigmentfolt halványításba.

Pigmentfoltok, szeplők és anyajegyek

A pigmentfoltok tulajdonképpen az egész életünket végigkísérik. A szerencsésebbek csak idősebb korban találkoznak velük de nem ritka, hogy már fiatalabb korban kénytelenek vagyunk harcba szállni a pigmentfoltok ellen. A pigmentfoltok, májfoltok, szeplők bárhol megjelenhetnek a testen, a legzavaróbb azonban az, hogy legtöbbször az arcon és a kézfejen alakulnak ki. Pont ott, ahol nem könnyű elfedni ezeket az apró, ám sokak számára annál zavaróbb szépséghibákat.  Egy biztos: a megoldást nem az jelenti, ha elbújunk a nap elől és erősen fedő púdert, korrektort vagy alapozót használunk.

Ennél sokra célravezetőbb az, ha évszaktól függetlenül nagy gondot fordítasz a fényvédelemre, illetve megismered és rendszeresen alkalmazni kezded a kimondottan a májfoltok, pigmentfoltok ellen bevethető természetes segítőket. Ezek közé tartozik például a Nr. 6-os kalium sulfuricum Schüssler ásványi só és a C-vitamin, ami együtt nagyon látványos változást hozhat a májfoltos, pigmentfoltos, szeplős mindennapokba!

Pigmentfoltok ellen, májfoltok, szeplők

Mi az a pigmentfolt?

A májfoltnak vagy öregségi foltnak is nevezett pigmentfolt a bőrön megjelenő, javarészt szabálytalan alakú kávébarna folt. Leggyakrabban akkor alakul ki, ha bőrünk túl sok melanint termel (a melanin felelős ugyanis a bőr pigmentációjáért).

5 tény a pigmentfoltokról

  • A barnás elszíneződések leggyakrabban a homlokon, a szem körül vagy a száj közelében alakulnak ki, legtöbbször szimmetrikusan.
  • Azok a pigmentfoltok, amelyek a várandósság alatt jelennek meg, általában el is halványodnak a baba születése után. A kézfejen kialakult öregségi foltok azonban makacsabbak.
  • Megesik, hogy a zavaró barna foltok valamilyen gyulladásos bőrprobléma helyén maradnak vissza. Erre a napsütötte hónapokban nagyobb az esély, hiszen az UV-sugárzás a bőr regenerálódását is befolyásolhatja.
  • A kellemetlenkedő pigmentfoltoknak nemcsak az elhelyezkedése változatos, hanem a megjelenése is. A legtöbbször kávébarna vagy rozsdaszínű foltok intenzitása változó, az alig észrevehető pöttyöktől a feltűnő, erős tónusú elszíneződésig változhat.
  • Nyáron, amikor erősebb a napsugárzás, a pigmentfoltok árnyalata is sötétebbé válhat. Jó hír viszont, hogy télen kissé elhalványodnak – ezért is ideális ez az időszak a pigment folt ellenes kezelésekhez.

Pigmentfoltok típusai: szeplők, májfoltok, anyajegyek

A szeplők és májfoltok megjelenését a melanin (a bőr festékanyaga) rendellenes képződése és egyenetlen eloszlása okozza.

  • A szeplők pici, barnás színű, örökölhető pigmentfoltocskák, amelyek már gyermekkorban felbukkanhatnak. A tavaszi napsugarak is előcsalogathatják őket, őszre és télre viszont a szeplők általában elhalványodnak, vagy teljesen el is tűnnek.
  • A májfoltok (melasma) az évek előrehaladtával jelennek meg elsősorban hormonális változások hatására. Színük sárgásbarna, az alakjuk pedig szabálytalan. Méretük az egészen aprótól a nagy kiterjedésűig változik, legtöbbször a homlokon, az orcákon és a száj közelében alakulnak ki. Mivel a májfolt a napfény hatására erőteljesebbé, sötétebbé válhat, sosem szabad megfeledkezni a napvédelemről. A legszerencsésebb az, ha a kémiai fényvédők helyett a fizikai vagy az úgynevezett hibrid fényvédőket részesíted előnyben, mert ezek kíméletesebben bánnak a bőrrel, az irritáció kerülése pedig a májfoltok, pigmentfoltok és szeplők esetében különösen fontos.
  • Öregségi foltok vagy napfoltok az életkor előrehaladtával igen gyakoriak, és szinte mindenkinél megjelennek előbb-utóbb. Fő kiváltó okuk az UV-sugarak okozta károsodás, így attól függően bukkannak fel korábban vagy később, hogy mennyit voltunk kitéve a napnak. Akár évtizedekig is lappanghatnak a bőrfelszín alatt (UV-kamerával már előzetesen láthatók), végül azonban nemcsak az arcon, hanem az összes napfénynek kitett területen – például a kézfejen vagy a dekoltázson – is megjelenhetnek. Megfelelő, mindennapos fényvédelemmel remekül megelőzhető a kialakulásuk, ha pedig már láthatóvá váltak, akkor következetes ápolással néhány árnyalatot lehet tompítani rajtuk, ám teljes eltüntetésük otthoni módszerekkel már nem lehetséges.
  • Az anyajegyek különösen érzékenyek az UV sugárzásra, az erős napfény hatására újabbak jelenhetnek meg a testen, illetve a már meglévők sötétebbé válhatnak. Ez nem feltétlenül jelent veszélyes elváltozást, azonban az anyajegyeket érdemes rendszeresen figyelni és szakemberrel is ellenőriztetni még akkor is, ha szemmel láthatóan nem változott a megjelenésük.
  • Post Inflammatory Hyperpigmentation, vagy röviden PIH: leggyakrabban sötétebb bőrtónusokon alakul ki gyulladásos bőrproblémák – például pattanások – lezajlása után. A világosabb bőrön is visszamaradhatnak foltok, ám ezek inkább pirosas árnyalatúak: ha benyomod a bőröd, elhalványulnak, és ezt PIE-nek (Post Inflammatory Erythema) nevezik. A PIE otthoni módszerekkel sajnos nem igazán befolyásolható, általában türelmesen kell várni, hogy magától eltűnjön. A PIH azonban megfelelő készítményekkel jól kezelhető. Ha a gyulladásos eredetű bőrprobléma megszűnik, a PIH idővel magától is halványodik, de a célzott pigmentfolt-elleni megoldásokkal nagyszerűen felgyorsítható ez a folyamat.

A pigmentfoltok kialakulásának okai

A melanin termelése az idegi és hormonális szabályozástól függ, bizonyos tényezők hatására fokozódik a festéktermelő sejtek aktivitása. Bőröd színváltozására – vagyis a májfoltok, pigmentfoltok, szeplők és anyajegyek kialakulására – nemcsak a napsugarak vannak hatással, és egyáltalán nem igaz, hogy felnőttként már nem fedezhetsz fel belőlük újabbat a bőrödön.

  • Hormonális fogamzásgátlók: mivel „megbolygatják” a szervezet hormonháztartását, pigmentációs mellékhatással is számolni kell. Cseppet sem ritka, hogy a hormonális fogamzásgátlók használata során új májfoltok bukkannak fel a bőrön
  • Babavárás: a várandósság hónapjai alatt jelentős hormonális változások játszódnak le a szervezetben, aminek következtében pigmentfoltok jelenhetnek meg, legtöbbször az arcon. Szerencsés esetben ezek elmúlnak a baba születése után, vannak azonban olyan terhesség alatt kialakuló májfoltok, amik megmaradnak
  • Változókor: a menopauza során megjelenő pigmentfoltok esetében is a hormonoké a főszerep, az arc mellett legtöbbször a kézfejen jelennek meg az elszíneződéssel járó bőrelváltozások, májfoltok, szeplők, valamint az úgynevezett öregségi foltok
  • Lelki problémák és stressz: kevesen tudják, de a tartós stressz vagy elhúzódó depresszió is nyomot hagyhat a bőrön pigmentfoltok, májfoltok formájában
  • A májra is gondolni kell: nem véletlenül hívják májfoltnak ezeket a bőrön lévő elszíneződéseket, olykor ugyanis a máj működési zavara miatt jelennek meg
  • Pattanások, bőrgyulladás: nem ritka, hogy a zavaró barna foltok valamilyen gyulladásos bőrprobléma vagy makacsabb pattanás helyén maradnak vissza, amire különösen nagy az esély a napsütötte hónapokban, hiszen az UV-sugárzás a bőr regenerálódását is kedvezőtlenül befolyásolhatja

Pigmentfoltok elleni kozmetikumok, pigmentfolt halványítás

Mit tehetsz a pigment foltok ellen?

Kevesen vannak tisztában azzal a ténnyel, hogy a vitaminok és az ásványi anyagok a pigmentfoltok halványításában is sokat segíthetnek. Egy kis odafigyeléssel a bőrön megjelent barna foltokat szemmel látható eredménnyel is tudjuk halványítani. Eredményesebbek a kezelések a fényhiányos őszi és téli időszakban.

  • vitaminok közül több is a segítségünkre lehet. Antioxidáns hatásának köszönhetően a bőrbarát E-vitamin például elejét veszi a telítetlen zsírok, a szelén, az A- és a C-vitamin oxidációjának, szembeszáll a szabad gyökökkel, így érdemes bevetni a pigmentfoltok halványítására is. Kellemes mellékhatásként még a bőrt is táplálja, ezért érdemes olaj formájában felvinni a bőrre és sok olyan ételt (tojás, búzacsíra, dió, mogyoró, növényi olajok, szója, brokkoli, kelbimbó, spenót stb.) vagy táplálékkiegészítőt fogyasztani, amely E-vitaminban gazdag.
  • Hasonlóan eredményes lehet a C-vitamin is, mert nagyban hozzájárul a sejtek regenerálódásához. Annak érdekében, hogy minél több C-vitaminhoz jusson a szerveztünk, érdemes előnyben részesíteni a friss zöldségeket és gyümölcsöket. Fogyasszunk lehetőség szerint minél több paprikát, paradicsomot, retket, brokkolit, karfiolt, káposztát, spenótot, hagymaféléket, céklát, almát, kivit, banánt, citromot, sárgabarackot, avokádót és narancsot. Arcbőrünk C-vitaminnal való táplálásához kiváló választás a limitált kiadású C-vitamin szérumunk. Az elixír forradalmi formuláját a legfejlettebb technológiával összeállított ránctalanító növényi hatóanyagok, valamint a sejtszintű bőrfeszesítésre képes Schüssler ásványi sók kombinációja teszi teljessé. Szintén kiváló szolgálatot tehet a C-vitaminos arcpermet, amely ásványisó-tartalmával és zöldtea kivonatával regenerálja, tonizálja, hidratálja és frissíti az arcbőrt.
  • A pigmentfoltok elleni védekezés legfontosabb eleme: a mindennapos fényvédelem
    Igen, már a bevezetőben is említettük, aztán újra a különböző típusoknál, és lehet, hogy még többször is szóba került: a bőr pigmentálódására leginkább az UV-sugarak ártalma hat. Ha Téged érint a probléma (vagy szeretnéd megelőzni), akkor semmi sem fontosabb a napi fényvédelemnél. Találd meg azt a fényvédőt, amelyet örömmel kensz magadra minden egyes nap, és használd egész évben: télen elegendő lehet a SPF 30, nyáron viszont jobb, ha SPF 50-es termékre váltasz.

    Ha nem használsz minden nap fényvédőt, akkor hiábavaló minden más, amiről szó esik, mert az UV-sugárzás pillanatok alatt lenullázza bármilyen erőfeszítés eredményét. Vagyis a napi fényvédelem a pigmentfoltok halványításának alfája és ómegája – egyszerűen kihagyhatatlan lépés.

Pigmentfolt halványító anyagok

citromlé halványító hatását – nyilván óvatosan alkalmazva! – a pigmentfoltokkal szemben is kiaknázhatjuk. Szintén jó szolgálatot tehet az A- és E-vitaminban bővelkedő olívaolaj, külsőleg és belsőleg egyaránt. Ehhez elég naponta 8-10 percig olívaolajjal masszírozni a pigmentfoltokkal tarkított területeket.

Pigmentfoltok elleni hatékony védelem

AHA savak és retinol a pigmentfoltok ellen

A bőr felső rétegében lévő többletpigment távozását felgyorsíthatjuk olyan hatóanyagokkal, amelyek általában is serkentik a bőr külső rétegének megújulását. Ide tartoznak például az otthoni kémiai hámlasztók, különösen az AHA savak (amelyek kiválóak a pigmentfoltok halványítására), valamint a híres retinoidok, amelyek amellett, hogy remek anti-aging összetevők, segíthetnek az extra pigment gyorsabb „kipörgetésében”. Választhatod csak az egyiket, vagy kombinálhatod is őket (például napi retinol + heti egy erősebb AHA-kezelés, vagy napi gyengédebb retinol + enyhébb AHA-hámlasztás), de fontos tudni, hogy ezek a hatóanyagok magának a pigmenttermelésnek a folyamatát nem befolyásolják.

PIH típusú pigmentációnál egy jól megválasztott AHA-hámlasztó és/vagy retinol akár önmagában is elég lehet ahhoz, hogy felgyorsítsa a gyulladás (például pattanások) után visszamaradó foltok halványodását. Különösen az AHA-savak esetében viszonylag gyors sikerélményről számolhatunk be: jellemzően már 4-6 hét használat után észrevehető a javulás (igen, pigmentfoltoknál ez rövid időnek számít – erről később még bővebben szót ejtünk…).

Pigmenttermelést gátló hatóanyagok

Miután gondoskodtunk az UV-sugárzás kivédéséről és igyekeztünk eltávolítani a bőrben már felhalmozódott festékanyagot, olyan összetevők következnek, amelyek közvetlenül a melanin képződését mérséklik. Ezek két fő csoportba sorolhatók.

Tyrosinase blokkolók

A Tyrosinase nevű enzim irányítja a melanociták működését, így ennek gátlásával hatékonyan csökkenthető a festékanyag képződése. Az alábbiakban a legismertebb és legfontosabb, úgynevezett „Tyrosinase-blokkoló” hatóanyagok közül olvashatsz néhányat.

C-vitamin

Ez a kiemelkedő bőrápolási összetevő egyszerre segíti a pigmentfoltok halványítását, serkenti a bőr kollagénképződését és antioxidáns védelmet biztosít. Gyakori alkalmazása mérsékli a ráncok láthatóságát, reggel felkenve pedig együttműködik a fényvédővel az UV-sugarak elleni védekezésben – főleg akkor, ha E-vitaminnal és ferulinsavval kombinálják. Instabil természete miatt gyakran találkozhatsz különféle származékaival, amelyek hasonlóan eredményesek a folthalványításban.

Azelainsav

Ritkábban kerül szóba, pedig sokféle problémára kínál megoldást: gátolja a Tyrosinase működését, miközben gyulladáscsökkentő és antibakteriális hatást is kifejt. Pattanások, rosacea, illetve PIH és melasma esetén is jól alkalmazható, viszont kevésbé hatásos az időskori foltokra. Vízben való rossz oldhatósága miatt jellemzően sűrűbb állagú készítményekben fordul elő. Modernebb változata, a Potassium Azeloyl Diglycinate, könnyebben kezelhető formulákat tesz lehetővé.

Arbutin

Természetes, növényi eredetű anyag, amely különösen a keleti bőrápolásban ismert és elterjedt. Ahelyett, hogy közvetlenül a Tyrosinase előállítását akadályozná, maga az enzim aktivitását gyengíti. C-vitaminos termékekkel kiválóan kombinálható, némely szérumban eleve együtt szerepelnek.

Tranexamic acid

Szintetikus hatóanyag, amely kissé eltérő módon segít: a plazmin nevű enzim és annak előanyaga termelődését fogja vissza, amelyek fokozzák a bőr festékanyag-képződését, ha túl sok napsugárzás éri. Ezáltal különösen hasznos a kor előrehaladtával megjelenő barnás foltok halványításában.

Édesgyökér-kivonat és egyéb növényi összetevők

Többféle növényi kivonat is létezik, amely enyhítheti a bőr elszíneződéseit. Közülük az édesgyökér (licorice) a leghíresebb: glabridin nevű hatóanyaga a betiltott, de nemzetközileg elismert hydroquinone eredményességével is felveszi a versenyt. A magas glabridin-tartalmú kivonatok drágák, ezért ha ezt az összetevőt keresed, ügyelj a minőségi termék kiválasztására.

Új generációs pigmentfolt elleni peptidek

A peptidek az anti-aging bőrápolás új és igen reménykeltő szereplői: néhány aminosav összekapcsolódásából állnak, szemben a fehérjékkel, amelyek hosszabb láncokat alkotnak. A pigmentfoltok ellen bevetett fajták (például az Acetyl Glycyl Beta-Alanine, Tetrapeptide-30 vagy Oligopeptide-68) több síkon is beavatkoznak: egyesek gátolják a Tyrosinase-t, mások a festékanyagképződésért felelős MITF génre hatnak (ilyen például az Oligopeptide-68), és olyan is akad, amely lassítja, hogy a melanin a felszínre jusson.

Pigment szállítását blokkolók

Miután a melanociták megalkotják a festékanyagot, az úgynevezett melanoszómákban „utazik” a bőr felsőbb rétegei felé. Ez a folyamat azonban bizonyos hatóanyagokkal lassítható, így kevesebb pigment jut a bőrfelszínre.

Niacinamide

Más néven B3-vitamin, egy igazi sokoldalú hős a bőrápolásban. Kutatások igazolják, hogy 2–5%-os mennyiségben, napi alkalmazás mellett már körülbelül 8 hét elteltével mérsékelten, de észrevehetően halványítja a pigmentfoltokat – ezt tovább erősíthetjük, ha Acetyl Glucosaminde is társul hozzá.
Ezenkívül számos további előnnyel is bír: például 4–5%-os adagban (kb. 8–12 hét alatt) a bőr saját kollagéntermelését is serkenti, hozzájárulva a ráncok elleni harchoz. Emellett már 2%-os jelenlétben is kedvezően hat a bőr zsírsav-szintézisére, támogatva a sejtek megfelelő ceramid- és koleszterin-egyensúlyát. Az sem elhanyagolható, hogy csökkenti a tág pórusok látványát, és 4%-os használat mellett a pattanásokkal szemben is eredményes.

Új generációs pigmentfolt elleni peptidek

Bizonyos peptidfajták nemcsak a Tyrosinase nevű enzim működésének szabályozásában, hanem a „melanin hordozó” burok felszín felé való mozgásának lassításában is segítenek. Ide sorolható például az Acetyl Glycyl Beta-Alanine és a Tetrapeptide-30, amelyek például speciális, magas hatóanyagtartalmú pigmentfolt elleni készítményekben is megtalálhatók.

Az anyajegyek védelme

Nagyon fontos, hogy az anyajegyeket soha ne piszkáljuk és ne próbálkozzunk semmilyen drasztikus házi módszerrel, ami az anyajegyek vagy pigmentfoltok halványítását, eltüntetését ígéri! A pigmentfoltok halványítására 100% természetes natúrkozmetikumok is rendelkezésre állnak, a Nr. 6-os Schüssler ásványi só és az azzal készült krém hatékonyan alkalmazható pigmentfoltok esetén.
Akinek több anyajegye van, annak nyáron kiemelten fontos jó minőségű, magas faktorszámú napkrémet használni – a kevésbé napfényes időszakokban tökéletesen megteszi a 20-as faktorszámú napkrém.

Lényeges, hogy az anyajegyeket a lehető legkevésbé tegyük ki irritációnak: nem szerencsés, ha – elhelyezkedésükből adódóan – az anyajegyek rendszeresen érintkeznek a melltartó csatjával, az övvel, a szoknya vagy a nadrág gombjával, cipzárjával. A legjobb olyan ruhadarabokat viselni, amelyek nem “bántják” az anyajegyeket – ilyenek a pamutból vagy a lenből készült anyagok, szemben a műszálas, “szúrós” textilekkel.

Az anyajegyeken és a pigmentált bőrelváltozásokon érdemes rajta tartani a szemünket: egészen addig, míg nyugalomban vannak, nincs ok aggodalomra és teendő sincs velük azon kívül, hogy odafigyeljünk a megelőzésre. Ha bármilyen méret- vagy színbeli eltérést észlelünk az anyajegyeken, netán viszketni vagy vérezni kezdenek, tanácsos mielőbb bőrgyógyászhoz fordulni. Évente egyszer akkor is érdemes részt venni úgynevezett anyajegyszűrésen, ha nem tapasztalunk semmilyen változást az anyajegyeken. Annak, akinek ötvennél több anyajegye van, ráadásul közülük több szabálytalan vagy nagyobb, mint a szokványos, azoknak a bőrgyógyászok ajánlása szerint szerencsésebb 6 havonta ellenőriztetni az anyajegyeiket.

Krém májfoltok és pigmentfoltok ellen

A pigmentációs eltérések – mint amilyen a szeplő, a májfolt, a vitiligo vagy az öregségi foltok – a kalium sulfuricum egyensúlyának felbomlását jelezhetik. Ehhez az ásványi anyaghoz hozzájuthatunk Schüssler só formájában.

Nr. 6-os natúr arckrém, ami a reggeli és esti rutinodban is helyet kaphat, a benne lévő kalium sulfuricum ásványi sónak és a bőrirritációt mellőző C-vitaminnak köszönhetően hatékonyan veszi fel a küzdelmet a pigmentációs zavarokkal, értékes bőrtápláló hatóanyagai pedig ápolják és hidratálják is a bőrt. Intenzíven hidratáló és anti-aging hatású bio sheavajat, E-vitaminban és antioxidánsokban gazdag argánolajat, valamint a bőr regenerálódását elősegítő jojobaolajat is tartalmaz.

Legfrissebb blogbejegyzések

Mitesszer – hogyan szabdulj meg tőle? | Okok, kezelés

Mitesszer – hogyan szabdulj meg tőle? | Okok, kezelés

Szem alatti duzzanat, táskák és karikák

Szem alatti duzzanat, táskák és karikák