Mindent a natúrkozmetikumokról


Natúrkozmetikum, biokozmetikum, vagy őkokozmetikum?

Talán csak a legtudatosabb vásárlók vannak tisztában azzal, hogy milyen terméket is vásárolnak pontosan, amikor egy natúrkozmetikum kerül a kosarukba… Érdemes hát tisztázni azokat a jellemzőket, kritériumokat és tudnivalókat, amelyek rendre felmerülnek a natúrkozmetikumokkal, így a Schüssler kozmetikumokkal kapcsolatban is.

MIK IS AZOK A NATÚRKOZMETIKUMOK?

Natúrkozmetikumoknak nevezzük azokat a kozmetikai termékeket, amelyek természetes összetevőkből állnak. Ezek között lehet növényi és állati összetevő egyaránt, de utóbbi csak élő állatból származhat (például méhviasz). A natúrkozmetikumok tartalmazhatnak mesterséges úton előállított kémiai összetevőket, de ezek nem lehetnek károsak a bőrre és az egészségünkre. Nem natúrkozmetikumról van szó azonban, ha a termék kőrolajszármazékot, parabént, szilikont vagy más szintetikus vegyületet tartalmaz.

A Schüssler Natur CosMEDics termékei natúr formulájúak, tehát természetes hatóanyagokra épülnek. Egy részük minősített összetevőkből áll, és nem tartalmaznak parabént, kőolajszármazékot, mesterséges színezéket és vegyi úton előállított illatanyagot sem.

AZ ÖSSZETEVŐK LISTÁJA

Az Európai Unióban 1997-ben tették kötelezővé az összetevők listájának feltüntetését. Ennek az eredeti oka az volt, hogy az allergiás felhasználók számára kiderüljön, hogy az adott termék tartalmazza-e a kerülendő összetevőket. Az INCI azonban ma már nem csak nekik fontos. Jobban teszed, ha mostantól te is az összetevők alapján döntesz egy-egy termék mellett, nem pedig a hangzatos neve, a szép csomagolása vagy a mesébe illő illata miatt!

MIT MUTAT A SORREND AZ ÖSSZETEVŐ LISTÁBAN?

Tudnod kell, hogy egy-egy terméken az összetevők listájának élén az az alkotóelem áll, amelyik a legnagyobb mennyiségben található a kozmetikumban, vagyis egyáltalán nem véletlenszerűen vagy ábécé sorrendben tüntetik fel őket a gyártók! Ennek ismeretében érthető, hogy miért lényeges, hogy az INCI élvonalában ne szerepeljenek káros anyagok. Valójában az lenne a legjobb, ha egyáltalán nem szerepelnénel benne veszélyes összetevők. Attól ugyanis, hogy csak kisebb mértékben van jelen, még ugyanúgy ott van, és bizony kapcsolatba kerül a bőröddel! Gondoltad volna, hogy a bőrön keresztül sokkal több anyag jut a szervezetedbe, mint a tápcsatornán áthaladva?

NE CSAK OLVASD, ÉRTSD IS MEG AZ INCI-T!

A kozmetikumok előállításához használt összetevők listája szinte végtelen, így – főleg a laikusok számára – képtelenség mindet megismerni és fejben tartani. Aki úgy dönt, hogy mostantól csakis olyan kozmetikumot vásárol, amelyik 100% natúr összetevőket tartalmaz, új világba csöppen, ahol a használt nyelvezetre is oda kell figyelni. Kevesen tudják, hogy ha az INCI-ben  egy-egy összetevő latin néven szerepel, akkor az azt jelenti, hogy természetes formájában, kémiai módosítások nélkül került a termékbe. Ez nagyon fontos például a növényi olajokat és kivonatokat tartalmazó kozmetikumoknál, egyáltalán nem mindegy ugyanis, hogy milyen formában kenjük magunkra az adott összetevőt. A mesterségesen előállított hozzávalókat angol nyelven vagy betűk és számok kombinációjaként tüntetik fel (a szintetikus színezőanyagok kódszáma előtt például mindig ott áll a CI jelölés, ami az úgynevezett Color Index rövidítése.)

TERMÉSZETES, BIO, ORGANIKUS – MI MIT JELENT AZ INCI-BEN?

Tudtad, hogy a szabályozás szerint minden olyan hozzávalót fel kell tüntetni az INCI-ben, amelyik több, mint 1%-ban megtalálható a termékben? Ez bizony sokszor kiváló alapot szolgáltat a tudatosságra törekvő, ám nem elég gyanakvó vásárlók tőrbe csalására. Elég egy kevés mandulaolajat, körömvirág-kivonatot vagy bármilyen más jótékony természetes összetevőt keverni az amúgy többségében szintetikus termékhez, aminek így a csomagolására is rákerülhet a napjainkban sokak által keresett összetevő neve.

Jobban teszed, ha inkább arra alapozol, hogy az adott kozmetikum rendelkezik-e hivatalos bio-minősítéssel (ha egynél többet is kiérdemelt, az mindenképpen biztató!). Ez sokkal nagyobb garanciát jelent a csomagolásra nyomtatott virágoknál és gyümölcsöknél… A legjobb, amit a bőrödért és a környezetedért tehetsz, az az, ha ellenőrzött natúrkozmetikumokat használsz kifogástalan INCI-vel. Emellet odafigyelsz arra is, hogy sejt, illetve szöveti szinten ápold a bőrödet, vagyis ne csak a tüneteket kezeld, hanem azok valódi okát szüntesd meg.

Olvass többet az Európai unió hivatalos állásfoglalásáról az ökogazdálkodásokról.

A JÓ INCI CSAK DRÁGA LEHET?

Ó, dehogy! Bár ami azt illeti, egyes gyártók valóban arra utaznak, hogy elhitessék veled, hogy a csillagászati összegekért kínált kozmetikumaik hatásmechanizmusa veszélytelen és megalapozottan működnek. Szomorú tény, hogy sokszor a luxus árkategóriájú szépségápolási termékek INCI-jében is hemzsegnek a szintetikus és veszélyes összetevők.

A natúrkozmetikumok értékes összetevői nem túl olcsók, de ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy a termékek megfizethetetlenek, sőt! Azok a márkák, amelyek elsősorban nem a pénzedre hajtanak, hanem arra törekszenek, hogy minél több ember számára elérhetők legyenek a jó INCI-vel rendelkező természetes kozmetikumok, elfogadható áron kínálják a termékeiket. Sokadszor írjuk le, de tényleg nem lehet elégszer hangsúlyozni: az INCI alapján dönts, ne pedig a reklámok és az árkategória alapján!

Az ilyen INCI dekóder eszközök segítenek az összetevő lista feltérképezélsében.

MIKOR FONTOS A NATURKOZMETIKUM HASZNÁLATA?

  • Fordíts különösen nagy gondot azoknak a termékeknek az INCI-jére, amelyek tartósan érintkeznek a bőröddel, vagyis nem öblíted le azokat a használatot követően (ilyen az arckrém, a testápoló, a dezodor vagy épp az ajakápoló)! Ezekben az esetekben nagyon fontos volna a natúrkozmetikumok használata.
  • Mindenképpen résen kell lenned az INCI-t illetően akkor, ha a nap folyamán 10-nél több szépségápolási terméket használsz – ez csak első hallásra tűnhet soknak, jobb, ha utánaszámolsz, hiszen sokan már a reggeli készülődés során átlépik ezt a bűvös számot! Ha a kozmetikumaid szintetikus összetevőkből állnak, sok kicsi sokra megy alapon könnyen lehet, hogy idővel kellemetlenségeket tapasztalsz a bőrödön!
  • Ha várandós nőknek, babáknak vagy gyerekeknek vásárolsz kozmetikumokat, semmiképpen sem szabad átugranod az INCI-t!
  • Ne hagyd, hogy megtévesszenek az olyan varázsszavak, mint a bőrgyógyászatilag tesztelt, érzékeny bőrre való, kizárólag gyógyszertárban kapható – ezek ugyanis önmagukban még nem garantálják a kiváló INCI-t!

ECOCERT minősítés

Mi az, ami mégis kapaszkodót nyújthat a helyes választáshoz? Például azok a szakmai tanúsítványok, amiket nem osztogatnak fűnek-fának, hanem csak azok kapják meg őket, akik megfelelnek a sokszor igen magas követelményeknek. Akik kiérdemelték ezeket, nyilván büszkén helyezik el a termékeik csomagolásán, így például az ECOCERT jelzés segíthet abban, hogy valóban tiszta terméket tegyünk a kosarunkba.

Az ECOCERT nem más, mint az európai natúrkozmetikumokat minősítő független ellenőrző szervezet. 1991-ben alapították Franciaországban, mára azonban közel 80 országban teszi a dolgát. Nem csak natúrkozmetikumok minősítésével foglalkozik, hanem vizsgál többek között élelmiszereket, tisztítószereket és textilipari termékeket is.

Azok a natúrkozmetikumok, amik kivívják maguknak ezt az elismerést, szert tesznek az úgynevezett ECOCERT pecsétre. Ez azt jelenti, hogy az adott termék olyan ökológiai minősítésű natúrkozmetikum (azaz Organic cosmetic), melynek alkotóelemei legalább 95%-ban természetes eredetűek, s az előállítás során felhasznált növényi alapanyagok legalább 95%-a is bio. Érdekesség, hogy ez a követelmény például a termékben található vízre is igaz, vagyis az a termék, amelyiken megtalálható az ECOCERT pecsét, a szó szoros értelmében véve „tiszta forrásból” származik.

5 érdekesség az ECOCERT-ről

* Azok a termékek, amelyekben fellelhetők a mesterségesen előállított színező- és illatanyagok, valamint tartósítószerek, semmiképpen nem kapják meg az ECOCERT pecsétet.

* A szintetikus zsíroknak és vegyi úton készült olajoknak sincs keresnivalója az igazi natúrkozmetikumokban, helyettük csakis természetes összetevőket kell használni, mint amilyen például a méhviasz vagy az értékes shea vaj.

* Az ECOCERT minősítéssel rendelkező natúrkozmetikumok nem tartalmaznak génmanipulált összetevőket.

* Ahhoz, hogy egy termék kiérdemelje ezt az elismerést, szigorú szabályoknak kell megfelelnie és mélyreható vizsgálatokon kell átesnie. Azt, hogy a vásárlók valóban azt kapják, amit keresnek, rendszeresen ellenőrzik a minősített termékeket.

* Mivel az Európai Unió területén egységesek a biotermesztésre vonatkozó szabályok, azok betartását különböző nemzeti szervezetek ellenőrzik. Éppen ezért az ECOCERT pecséttel ellátott termékeken fel kell tüntetni az EU Organic jelölést is.

Ami tehát biztos: az ECOCERT minősítés garantálja, hogy valódi natúrkozmetikumra bukkantunk, így káros anyagok használata nélkül szépülhetünk!

VESZÉLYES ÖSSZETEVŐK A KOZMETIKUMOKBAN

Hiába próbálsz résen lenni, sajnos a gyártók közül sokan előszeretettel használnak olyan megtévesztő nevet vagy natúrnak tűnő csomagolást, ami könnyen megtéveszthet. Az sem ritka, hogy egy-egy kiragadott információval igyekeznek vásárlásra csábítani, azt azonban nem reklámozzák, hogy a termék parabént, szilikont és szintetikus illatanyagokat is tartalmaz. Mutatjuk azokat az összetevőket, amiket mindenképpen szerencsés elkerülni – a 100% természetes összetevőkből készült natúrkozmetikumokban garantáltan nem találsz mesterséges összetevőket!

KŐOLAJSZÁRMAZÉKOK

A gyűjtőnevük mindent elárul, ugye nem kell részleteznünk, hogy kőolajnak és az abból származó anyagoknak semmi keresnivalójuk nincs a szépségápolási termékekben? A kőolajszármazékok benzin-előállítás melléktermékei, amikhez a gyártók fillérekért juthatnak hozzá, így előszeretettel helyettesítik ezekkel a drága növényi olajokat. A színtelen és szagtalan kőolajszármazékok gyakran bújnak meg a tusfürdők, testápolók, napozókrémek, samponok, balzsamok és sminktermékek összetevői között, az alábbi neveken:

  • Ásványi olaj / Mineral oil
  • Cera microcristallina
  • Folyékony petrolátum
  • Paraffin olaj / Paraffin oil / Paraffin wax / Paraffinum liquidium
  • Petrolatum / Vazelin
  • Petroleum

Igazán sok hátránya van annak, ha a kőolajszármazékok kapcsolatba kerülnek a bőröddel, az egyik például az, hogy szép lassan eltömítik a pórusokat, és így megakadályozzák az egészséges bőrlégzést, illetve a faggyú és a káros anyagok kiürülését. Mivel a bőr nem jut elegendő oxigénhez, idővel romlik a sejtregenerálódás és fokozottan érzékennyé válhat, feszülhet, húzódhat, viszkethet. A „nagyszerű” az egészben az, hogy a bőrön át felszívódó kőolajszármazékokkal a szervezetünk sem tud mit kezdeni, és az égvilágon semmilyen bőrtápláló tulajdonsággal nem rendelkeznek.

SZINTETIKUS TARTÓSÍTÓSZEREK

A tartósítószerek szinte minden szépségápolási termékben jelen vannak, így azok, akik rosszul válogatják össze a kozmetikumaikat, igen nagy mértékben „bombázzák” a szervezetüket a különböző szintetikus tartósítószerekkel, amiket jobb lenne teljesen kitiltani a fürdőszobából. A tartósítószerek káros hatásairól ma már egyre több információhoz juthatnak azok, akik számára fontos, hogy milyen alapanyagokat használnak a kozmetikumgyártás során. A szintetikus tartósítószerek nemcsak erősen allergizálhatnak, hanem gyengíthetik a bőr természetes savköpenyét; a legfrissebb kutatási eredmények szerint pedig akár a májat is károsíthatják, és akad köztük jó pár olyan is, amelyeket rákkeltőnek tartanak. Mivel a szintetikus tartósítószerek skálája igen széles, meglehetősen hosszú az a lista, ami összefoglalja a leggyakrabban használt konzerválókat:

  • Imidazolidinyl urea
  • Diazolidinyl urea
  • Methylchloroisothiazolinone / Methylisothiazolinone
  • Formaldehyde
  • DMDM hydantoin
  • Cocamide Mea, Tea, Dea
  • PEG (Polietilenglicole) és PPG
  • Triclosan
  • BHA-E320 és BHT-E321

A  mesterséges tartósítószerek káros hatásairól egyre több információ lát napvilágot. Azt már rég tudjuk, hogy erősen allergizálhatnak, gyengítik a bőr természetes savköpenyét, az újabb vizsgálati eredmények szerint azonban a májat is károsíthatják, némelyik mesterséges tartósítószer pedig erősen rákkeltő.

PARABÉNEK

Bár a parabének is a mesterséges tartósítószerek csoportjába tartoznak, veszélyességük miatt önállóan is érdemes szót ejteni róluk. Szinte nincs olyan szépségápolási termék – leszámítva a natúrkozmetikumokat -, amibe ne lehetne belecsempészni, pedig a legjobb az lenne, ha végre sehol sem használnának parabéneket. Amellett, hogy irritálhatják a bőrt, több kutató is úgy véli, hogy a hormonrendszer egészséges működését is megzavarhatják, főleg akkor, ha hosszú távon jutnak parabének a szervezetbe. Ezekre a tiltólistás összetevőkre figyelj:

  • Paraben
  • Butylparaben
  • Isobutylparaben
  • Ethylparabe
  • Methylparaben
  • Benzylparaben
  • Propylparaben
  • Isopropylparaben

SZULFÁTOK

Mivel a szulfátok olyan tisztítóanyagok, amelyektől jól habzanak a termékek, legtöbbször tusfürdőkbe, habfürdőkbe, samponokba, fogkrémekbe kerülnek. Rossz hír, hogy a szulfátok erősen szárítják a bőrt és a hajat, ráadásul a bőr savköpenyével is kíméletlenek, ami tovább fokozza annak lehetőségét, hogy a káros anyagok nagyobb mennyiségben jussanak a bőrbe. Leginkább ezeket az összetevőket érdemes messziről elkerülni:

  • SLS (Sodium Lauryl Sulfate)
  • SLES (Sodium Laureth Sulfate)
  • ALS (Ammonium Lauryl Sulfate)
  • ALES (Ammonium Laureth Sulfate)

SZILIKON

A szilikon egyáltalán nem bőrbarát. Nehezen mosható le a bőrről, mivel láthatatlan réteget képez rajta, akárcsak a fejbőrön és a hajszálakon. Kezdetben úgy tűnhet, hogy a szilikont tartalmazó termékek csodára képesek és hidratáló hatásuk semmihez sem fogható, ez azonban csak a mézesmadzag, a valóság ennél jóval kiábrándítóbb. A samponokban és hajápolókban található szilikon érdeme, hogy a haj zsírosodni kezd, a végei töredezetté válnak, a fejbőr pedig viszket és korpásodik. A szilikon azonban nem csak a hajápolókban fordul elő, hanem a testápolókban, kézkrémekben és dekorkozmetikumokban is jelen lehet, az alábbi neveken:

  • Dimethicone / Dimethicone Copolyol / Dimethiconol
  • Cyclomethicone
  • Cyclopentasiloxane
  • Amodimethicone
  • Trimethylsiloxysilicate

Ha rendszeresen használod a szilikont is tartalmazó kozmetikumokat, úgy érezheted, mintha egy vékony nejlonburokkal borítanád be magadat. A burok alatt pedig a bőr tulajdonképpen fuldokolni kezd, ráadásul a szilikonrólaz is  köztudott, hogy a szervezet nem képes lebontani.

SZINTETIKUS ILLATANYAGOK

Az illatanyagok használata kulcsfontosságú a gyártók számára, hiszen sokan épp azért döntenek egy-egy termék mellett, mert magával ragadja őket az illatuk. A kellemes (ám kizárólag kémiai összetevőknek köszönhető) illat rendkívül tartós. A szintetikus illatanyagok allergizálhatnak, de a bőrirritáció mellett okozhatnak fejfájást, köhögést vagy akár koncentrációs zavarokat is. Lehet, hogy a természetes illatanyagoktól bőröd nem illatozik 48 órán át, abban azonban egészen biztos lehetsz, hogy ha a hipoallergén illatok mellett döntesz, akkor sok kellemetlenségtől kímélheted meg magad.

EZEKET IS KERÜLD EL!

Sajnos igen hosszú a lista, ami a kerülendő összetevőket tartalmazza, általánosságban elmondhatjuk, hogy jobb távol tartanod magadat a következőktől is:

  • Minden -trimonium-ra végződő összetevő
  • Minden -dimonium-ra végződő alkotóelem
  • Minden -glycol végződésű hozzávaló

Natur kozmetikumok a bőr egészségéért

MIBEN MÁSOK A SCHÜSSLER NATÚRKOZMETIKUMOK TERMÉKEI?

A hagyományos kozmetikai termékek, és a natur kozmetikumok is direkt módon viszik be a bőrbe a különböző̋ anyagokat, azaz a bőr helyett dolgoznak. Ezzel az az alapvető probléma a legtöbb esetben nem szűnik meg, csupán mankót nyújtanak a bőr számára, tehát helyette dolgoznak.

A Schüssler kozmetikumok alkalmazásánál nem az az elsődleges cél, hogy a bőrt kívülről lássuk el bizonyos anyagokkal, épp ellenkezőleg! A Dr. Schüssler terápiás rendszer az információs terápia vagy más néven, ingerterápia elvén működik. Ez annyit jelent, hogy a Schüssler ásványi anyagok nem helyettesítő terápiát folytatnak, hanem – mint egy építésvezetőhöz hasonlóan – irányt mutatnak szervezetünknek, bőrünknek, hogy mit kell tennie az ideális egyensúlyi állapot kialakításához és megtartásához. Azaz: a Schüssler naturkozmetikumokban lévő biokémiai ásványi anyagok a megfelelő felszívódási és beépülési folyamatokat irányítják az ideális sejtműködés mellett.

Natúrkozmetikumainkban lévő Schüssler ásványokkal tehát ösztönzést adhatunk a bőrünknek egészséges működési folyamatainak visszaállításához és megtartásához. Több hónapos alkalmazásuk során a Schüssler kozmetikumok úgy viselkednek, mint a bőr tanítói: megmutatják, hogy a megfelelő hiányállapotokat hogyan tudja bőrünk önerőből rendezni.

TERMÉSZETES KOZMETIKUMOK 24 HÓNAPOS SZAVATOSSÁGI IDŐVEL

A tartósítószerek védelmet nyújtanak a kozmetikumoknak a mikroorganizmusokkal, gombákkal és baktériumokkal szemben. Minél hosszabb időre konzerválnak egy készítményt, annál több tartósítószert kell hozzáadni a gyártás során. A szintetikus anyagokkal készült kozmetikumok többsége 3 évig is megőrzi a szavatosságát, a natúrkozmetikumokat általában 1 évig használhatjuk biztonságosan.

A Schüssler natúrkozmetikumok gyártása során kifejlesztettünk egy olyan 100% természetes, parabénmentes konzerválási megoldást, amely csaknem minden termékünknél 2 éves eltarthatóságot biztosít. Ahol ez a tartósítószer oldódása miatt nem valósulhat meg (például a Schüssler Age Protection Bőrtökéletesítő arcelixír esetében), ott is garantáljuk az 1 éves lejárati időt.

A SCHÜSSLER SÓKRÓL RÖVIDEN

Dr. Wilhelm Schüssler német származású orvos fejlesztette ki 1873-ban azt az ásványisó-terápiát, mellyel a szervezetben jelenlévő 12 féle esszenciális só sejtszintű információs hatását hiányállapot esetén energetikailag, az információ szintjén pótolni lehet. A homeopátia elvén alapuló technikával létrehozta az ún. Schüssler sószereket, melyek a sók sejten belüli hiányállapotának ingerterápiával való biokémiai megszüntetését, illetve az anyagcsere egyensúly visszaállítását segítik elő.

Egy-egy ásványi anyag több funkciót is ellát a szervezetben. Hogy melyik ásványi anyagra milyen mennyiségben van szüksége a szervezetnek, azt az illető életkora, neme, egészségi állapota, és a fizikai aktivitása is befolyásolja. Ha kevesebb ásványi anyag kerül a szervezetbe, vagy zavart szenved felszívódása, beépülése, az különböző betegségek kialakulásához vezet.

A Schüssler Natur CosMEDics termékeiben 8 különböző, Schüssler receptje alapján megalkotott biokémiai sót használunk, natúr alapú krémekben, kozmetikumokban.

MIT TUDNAK „MÉG PLUSZBAN” A SCHÜSSLER NATÚRKOZMETIKUMOK?

  • Csak a mi natúrkozmetikumainkban találhatóak meg a Schüssler által kifejlesztett ásványi anyagok, amelyek sejt-, illetve szöveti szinten hathatnak.
  • Termékeink egyedi formulái biztosítják, hogy ezek az ásványi sók a bőrön keresztül felszívódva ott hassanak, ahol szükség van rájuk.
  • Termékeinket, és azok összetevőit sem teszteljük állatokon, és ez a jövőben is így marad.
  • Nálunk minden natúrkozmetikum hipoallergén illattal készül, vagyis az érzékeny bőrűek számára is remek alternatíva lehet bőrproblémáik megoldásában.
  • Rövid távú célunk, hogy minden termékünk vegán formulával készüljön – kozmetikumaink jelentős része már vegán, ezeket a termékeket saját piktogrammal jelöljük.
  • Minden termékünk magyar fejlesztésű és hazai gyártású.

Legfrissebb blogbejegyzések

Menopauza – a változókor idején is lehet szép a bőröd

Menopauza – a változókor idején is lehet szép a bőröd

Mire jó a hialuronsav?

Mire jó a hialuronsav?