Ha a bőröd nem bírja a retinolt, próbáld ki a retinil palmitátot!


Ha a bőröd nem bírja a retinolt, próbáld ki a retinil palmitátot!
Mire jó a Retinil Palmitát?

Valószínűleg hallottál már a retinolról, és arcápolási rutinod részeként talán használod is.
A sokkal gyengédebb alternatíváját, a retinil palmitátot jóval kevesebben ismerik, pedig ez is megérdemli, hogy legalább olyan népszerű legyen, mint nagynevű “rokona”.

A retinol egyike a négyféle, arcápolásban gyakran használt retinoidoknak. Rajta kívül létezik még a retinsav, a retinal (retinaldehid), és a jelen cikk főszereplője, a retinil palmitát.
Jóllehet mindannyian hasonló jótékony hatással bíró A-vitamin származékok, semmiképpen sem azonosak. Van köztük néhány lényeges különbség, elsősorban a tolerálhatóságuk tekintetében. Ez fontos tényező lehet, hiszen a retinoidhttps://schusslerkozmetikumok.hu/blog/egy-szuper-anti-aging-hatoanyag-a-retinol/ok bőrviszketést okozhatnak.

Ha Neked is érzékeny a bőröd, akkor a retinil palmitát a nyerő összetevő számodra.

A Melanie Rud nevével fémjelzett és Dr. Dendy Engelmann okeveles bőrgyógyász által lektorált cikkben Dr. Sheel Desai Solomon és Dr. Ted Lain bőrgyógyászok elmagyarázzák, miért is egyedülálló ez az összetevő.

GYORSTALPALÓ – TÉNYEK A PALMITÁTRÓL

ÖSSZETEVŐ TÍPUSA: Hámlasztó

JÓTÉKONY HATÁSAI: Felgyorsítja a bőrsejtek megújulását, javítja a bőrtónust, támogatja a pórusok tisztulását, segíti az irha tömörebbé válását, ezzel lassítva a ráncok kialakulását.

KINEK AJÁNLOTT: Mivel a 4 retinoid közül a retinil palmitát irritál legkevésbé, szinte minden bőrtípus számára nagyszerű választás, ha azt szeretnénk, hogy pórusaink tiszták, bőrünk pedig fiatalos legyen. A szakértő szerint azonban fontos tudni, hogy az extrém érzékeny bőrűeknél még így is kiválthat némi irritációt.

MILYEN GYAKRAN HASZNÁLHATÓ: Bár fontos a fokozatosság, hogy apránként szoktassuk hozzá a bőrt az összetevőhöz, a későbbiekben akár napi szinten is használható

NYERŐ KOMBINÁCIÓK: A hozzáértők szerint a retinoidok és az olyan antioxidánsok, mint a C- és E-vitamin, valamint a ferulinsav felerősítik egymás hatását, egymással reakcióba lépve szinergikus hatás érvényesül közöttük. Fontos, hogy retinoid tartalmú termékek használatakor napvédő krémet is alkalmazzunk, hiszen ilyenkor a bőr érzékenyebbé válik a napsugárzás hatásaival szemben.

AMI KERÜLENDŐ A HASZNÁLATA SORÁN:  A neves bőrgyógyászok egyike arra figyelmeztet, hogy mivel a retinil palmitát hámlasztó hatású, nem szabad más kémiai hámlasztóval, például glikol- vagy szalicilsavval, illetve durvább, csiszoló összetevőket tartalmazó bőrradírokkal használni. Különösen igaz ez a szuper érzékeny bőrűekre. Fontos kiemelni, hogy a palmitát enyhén száríthatja a bőrt, ezért tanácsos nemet mondani a tonikokra és az összehúzó hatású termékekre.

Mi a retinil palmitát?

Mielőtt kitérnénk a részletekre, belemennénk a részletekbe, ejtünk pár szót általánosságban a retinoidok nagyobb csoportjáról. Az arcápolásban 4 típusuk terjedt el, mindegyikük A-vitamin származék, és hasonló tulajdonságokkal bírnak. Gyorsítják a bőrsejtek megújulását, így a bőr simább és egyenletesebb textúrájú lesz, valamint a mélyebb rétegekben stimulálják a kollagéntermelést és gátolják a ráncok kialakulását.

A spektrum egyik végén a retinsav – más néven tretinoin – foglal helyet. Ez a csak receptre kapható összetevő kétségkívül a csapat legütősebb tagja. A retinsav a legaktívabb és leghatékonyabb retinoid, ugyanakkor ez okoz a legnagyobb valószínűséggel irritációt. A másik véglet a vény nélkül kapható retinil palmitát, amely a bőrgyógyászok egybehangzó véleménye szerint jóval kevésbé hatékony, habár ez nem feltétlenül hátrány. Solomon doktor rámutat arra, hogy a retinil palmitát néhány ember számára még jobb választás is lehet, hiszen kevésbé irritáló. „Kevésbé hatékony, de a bőr komfortérzete jobb, és hosszú távon is alkalmazható” – teszi hozzá a bőrgyógyász. A szintén vény nélkül kapható retinol és retinal (retinaldehid) valahol a két véglet között helyezkednek el hatékonyság és irritáció tekintetében.

A retinil palmitát bőrre gyakorolt jótékony hatásai

Téves azt gondoni, hogy csak azért, mert kevésbé hatékony, mint fent említett társai, a retinil palmitát nem tesz jót a bőrödnek – elvégre mégiscsak retinoiddal van dolgunk. Ugyanúgy, mint a többi retinoid, a retinil palmitát is két fronton fejti ki hatását: a bőr felszínén és a mélyebb rétegeiben.

Felgyorsítja a sejtek megújulását – a retinil palmitát hozzájárul ahhoz, hogy az epidermisz (a bőr legfelső rétege) sejtjei minél előbb elhaljanak és helyettük új sejtek képződjenek. Az eredmény egy simább, ragyogóbb, egyenletesebb tónusú bőr kevesebb elszíneződéssel.

Stimulálja a kollagéntermelést – „A retinoidok megakadályozzák a kollagén lebomlását, és vastagabbá teszik a bőr mélyebb rétegét, a dermiszt, ahol a ráncok képződése történik” – mondja Solomon doktor. Amellett, hogy gátolja a kollagén lebomlását, a retinil palmitát stimulálja is a kollagéntermelést. Lain doktor szerint amint a retinil palmitátból retinsav képződik, a bőr megfelelő receptoraihoz kötődik, aminek köszönhetően fokozódik a bőr kollagéntermelése.

Tisztán tartja a pórusokat – a bőrsejtek megújulásának felgyorsításával és hámlasztó hatásának köszönhetően segíthet a pórusok tisztításában, ezért alkalmazzák gyakran az akne kezelésében.

Retinil palmitát kontra más retinoidok

A retinoidokat a legkézenfekvőbb intenzitásuk alapján kategorizálni. Ha a vényköteles retinsav a “nehézsúlyú versenyző”, akkor a retinil palmitát a pehelysúlyú ellenfél. A bőr kizárólag a retinsavat képes hasznosítani, ezért, ha közvetlenül ezt használod, a bőröd azonnal hozzájut ehhez az összetevőhöz. A retinil palmitát azonban egy átalakulási folyamaton megy keresztül. „Amint felszívódik a bőrben, az enzimek egy biológiailag aktív anyaggá, retinsavvá alakítják, amely már kifejtheti jótékony hatásait” – mondja Dr. Ted Lain bőrgyógyász.
Miután ez a folyamat valamennyit “lefarag” a hatékonyságból, ez a legkevésbé hatékony verzió. A retinol és a retinal (retinaldehid) ugyancsak retinsavvá alakulnak, de egy közvetlenebb folyamat eredményeként, ezért hatásuk is erősebb. Mégis épp az enyhébb hatásfok miatt válik a retinil palmitát tolerálhatóbbá. Ha a bőröd egyáltalán nem érzékeny és / vagy azonnali eredményt szeretnél, válaszd a hatásában erősebb verziót. De ha még csak most ismerkedsz a retinoidokkal, vagy érzékeny a bőröd, a retinil palmitát lesz a barátod.

A retinil palmitát mellékhatásai

Viszonylagos értelemben a retinil palmitát elég gyengéd, ritkán mégis előfordulhatnak mellékhatásai. Ezek – a többi retinoidhoz hasonlóan – a következők lehetnek: viszketés, égő érzés, hámlás és fokozott bőrérzékenység. A tünetek megjelenésének valószínűsége a bőr érzékenységével párhuzamosan nő.

Hogyan használjuk a retinil palmitát alapú kozmetikumokat?

„A retinil palmitát érzékenyebbé teheti a bőrt a napsugárzás hatásaira” – figyelmeztetnek a bőrgyógyászok, ezért nagyon lényeges, hogy az esti rutin részeként alkalmazzuk (ezt megkönnyíti, hogy gyakran éjszakai arckrémek és szérumok összetevőjeként szerepel). Ezen kívül fokozottan ügyeljünk arra, hogy napközben széles spektrumú, legalább SPF 30 fényvédőt is tegyünk fel.

A retinil palmitátnál a kulcsszó a „lassan, de biztosan”. Mint ahogyan egy maratont is csak alapos felkészülés után futnál le, a bőrödnek is időt kell adni, hogy hozzászokjon az összetevő erejéhez.

Először 1 héten keresztül minden második este egy kis mennyiséget oszlass el az orca alsó részén (maximum egy tízforintos érme nagyságának megfelelő területen), majd használj hidratáló krémet.
„Ha nem tapasztalunk pirosságot vagy irritációt ezen a teszt-területen, elkezdhetjük használni a teljes arcon, de még mindig csak heti 3 alkalommal” – mondja Lain doktor, aki szerint 2 hét elteltével már a mindennapos esti rutin részévé tehető ez az értékes hatóanyag.

Minden alkalommal, amikor retinil palmitátot – vagy bármilyen más retinoidot – használsz, egészítsd ki a kezelést egy egyszerű hidratálóval.
Egy alaptermék a legjobb; kerüld az erős, aktív összetevőket tartalmazó formulákat! Vidd fel a retinoid terméket a megtisztított arcra, majd második rétegként használd a hidratálót.
Ez segít minimalizálni a kellemetlen mellékhatások megjelenését, különösen az érzékeny bőrűeknél.

Forrás: byrdie.com/retinyl-palmitate-for-skin-4768234

Legfrissebb blogbejegyzések

Niacinamide a bőrápolásban: mi ez és mire használd?

Niacinamide a bőrápolásban: mi ez és mire használd?

Narancsbőr elleni hatékony kezelés otthon

Narancsbőr elleni hatékony kezelés otthon