A bakuchiol a retinol növényi alternatívája


A bakuchiol a retinol növényi alternatívája

A bakuchiol nem retinol

Évről évre egyre népszerűbbé válik a kozmetikai összetevők között a bakuchiol. E növényi kivonat titka abban rejlik, hogy a közelmúlt tudományos kutatásai alapján hasonló bőrfiatalító és -regeneráló tulajdonságokkal bír, mint a ránctalanítás sztárja, a retinol. Azonban a retinol bőrirritáló mellékhatásai nem tapasztalhatóak a bakuchiol esetében.

Mi is az a bakuchiol?

A bakuchiol egy növényi kivonat, amelyet a babchi nevű növény (Psoralea corylifolia, más néven: malájtea) magjaiból és leveleiből nyernek ki.

A kínai és indiai gyógyászatban már hosszú évszázadok óta használják ezt a gyógynövényt, de a bakuchiolt csak 1966-ban izolálták. Az elmúlt években kezdett el markánsabban elterjedni a kozmetikai iparban, a vele kapcsolatos kutatások is igen frissek.

Erőteljes antioxidáns hatással bír, halványítja a káros környezeti hatások következtében kialakult bőrelszíneződéseket, és bőrnyugtató tulajdonsággal is rendelkezik. Mivel csökkentheti a ráncok megjelenését, a meglévőket pedig halványíthatja, ezért egyre több bőrápoló anti-aging termékben találkozhatunk vele. A lezajlott kutatások alapján kiemelkedően pozitív hatásai miatt minden bőrtípusra ajánlott.

Bakuchiol, az anti-aging hatóanyag retinol helyett

Bakuchiol és retinol: más, mégis hasonló

A bakuchiolnak és a retinolnak kémiailag és strukturálisan semmi közük nincs egymáshoz. Ami miatt mégis elkezdték a bakuchiolt „bioretinolnak” nevezni, az az a felismerés, hogy a bőrön nagyon hasonlóan viselkedik, mint az oly népszerű retinol.

A közelmúlt tudományos kutatásainak célja az volt, hogy megvizsgálják, hogyan módosítja a retinol és a bakuchiol a bőrsejtek viselkedését és az olyan fontos fehérjék termelődését, mint a kollagén. Az eredmények szerint nagyon hasonló, azonban a retinoidok közül csak a retinollal vetették össze a bakuchiolt. A „retinoid nagyágyukkal”, mint például a retinsav különféle formáival egyelőre nem végeztek összehasonlító kutatásokat.

Miben segít ez a különleges hatóanyag?

A bakuchiol az előbb már említett bőrnyugtató hatásának hála segít minimalizálni a bőrérzékenység miatt fellépő problémákat – éppen ezen tulajdonsága miatt javasolják gyakran a retinol helyett, ami viszont az arra érzékenyeknél bőrpírt, foltosodást, hámlást, pattanásokat is okozhat. A bakuchiol esetében ezektől a gondoktól nem kell tartani!*

A retinollal ellentétben, amely fényérzékennyé teheti a bőrt, ezért használata az esti rutin részeként javasolt, a gyengéd, de hatékony bakuchiol napszaktól függetlenül bármikor bevethető. A retinolról bővebben itt olvashatsz!

A bakuchiol erőteljes antioxidáns hatású, így sikerrel veszi fel a harcot a sejtkárosító szabad gyökökkel, ebből fakadóan a bőröregedés látható jeleivel – finom ráncok megjelenése, feszességét vesztett bőr – szemben is. Védelmet nyújt a bőrnek a káros környezeti stresszhatásoktól, ezzel is elősegítve a bőrkárosodások (napártalmak, hiperpigmentáció) elleni küzdelmet. Az aknés bőr állapotán is sokat javíthat, köszönhetően többek között gyulladásenyhítő és antibakteriális tulajdonságainak.

Anti-aging szupererő

Az új tudományos kutatások szerint a bakuchiol egy növényi „csodafegyver” lehet a bőröregedés ellen. Az eredmények azt mutatják, hogy a bakuchiol serkenti a bőr természetes kollagéntermelést, ezáltal csökkentheti a finom vonalak és ráncok megjelenését. Emellett segít helyreállítani a bőrfeszességet, hidratáló hatásánál fogva finomabbá és puhábbá teszi a bőr textúráját, egységesíti a bőrtónust, valamint komoly javulás érhető el vele pigmentfoltok esetén, bizonyítottan akár már 12 hét alatt, napi kétszeri használat mellett.**

Bakuchiol a kozmetikumokban

Fontos tudni, hogy a termék textúrája nem befolyásolja a bakuchiol hatékonyságát, ami viszont számít, az a koncentráció!

A tudományos vizsgálatok alapján elmondható, hogy egy adott termék esetén 0,5-2% közötti bakuchiol-tartalom szükséges a szemmel jól látható, valódi eredmény eléréséhez. A Schüssler bőrsimító arcolaj bakuchioltartalma 1%.

Ahogy a retinolnak, úgy a bakuchiolnak is érdemes időt hagyni, főleg a ránctalanítás, a bőrfeszesítés szempontjából: szép változást hozhat néhány hónap alatt, ha rendszeresen, a bőrtípusnak megfelelő bőrápolási rutinba illesztve használjuk.

Jó tudni a bakuchiolról

  • A retinollal ellentétben a bakuchiolhoz nem szükséges hozzászoktatni a bőrt, pont azért, mert nem kell tartani a negatív bőrreakcióktól.
  • Ha valakinek nincs semmi gondja a retinollal, szívesen használja és nem is irritálja a bőrét, az szuper! De ettől függetlenül azért érdemes bakuchiollal gazdagított kozmetikumot is beépíteni a rutinba, a retinol mellé. A retinol+bakuchiol anti-aging szuperduó esetén a bakuchiol természetes stabilizátorként hat az egyébként igen instabil retinolra. Nyugtató hatásánál fogva javíthatja a bőr toleranciáját a különböző erősségű retinoidokkal szemben.
  • A bakuchiol tehát szuper alternatívája lehet a retinolnak, de jön egy kis „de”! Ha már használsz (akár mondjuk a bőrgyógyászod javaslatára) bármilyen retinoidot, amely jól működik és bevált, akkor egyáltalán nem kell elengedned. A bakuchiol szépen beilleszthető a bőrápolási rutinba a retinoid mellé is. Ha azonban komolyabb bőrproblémával küzdesz vagy küzdöttél, akkor mindenképp egyeztess erről szakemberrel.
  • Bár nagyon ritka, de mint számos más növényi összetevőnél, úgy a bakuchiol használata esetén is előfordulhat allergiás reakció. Ezt megelőzendő, a bakuchiolos termék megvásárlása után érdemes egy kis területen bőrtesztet végezni, hogy megfigyeljük, miként működik a kozmetikum a bőrünkön.

*A kutatás forrása itt.
**A kutatás forrása itt.

Legfrissebb blogbejegyzések

Niacinamide a bőrápolásban: mi ez és mire használd?

Niacinamide a bőrápolásban: mi ez és mire használd?

Narancsbőr elleni hatékony kezelés otthon

Narancsbőr elleni hatékony kezelés otthon