Fényvédelem az alapoktól – miért nélkülözhetetlen a naptej és a fényvédő?


Fényvédelem az alapoktól – miért nélkülözhetetlen a naptej és a fényvédő?

A fényvédelem a tudatos bőrápolás egyik legfontosabb alapeleme. Ha tisztában is vagyunk a fényvédelem fontosságával, nem biztos, hogy tudjuk, mi alapján érdemes választanunk a fényvédő arckrém,napkrém és naptej kínálatból. Mit jelent a faktorszám? Mi a különbség a fizikai és a kémiai fényvédők között? Mennyi napkrémet érdemes használni? Blogcikkünkben ezekre a kérdésekre igyekszünk pontos válaszokat adni.

A napozás nemcsak az immunrendszerünknek, de a lelkünknek is jót tesz. A túlzásba vitt napfürdőzéssel azonban visszafordíthatatlan károkat okozhatunk:a bőrégéstől a ráncosabb, szárazabb bőrön át a bőr idő előtti öregedéséig. A megfelelő fényvédelem azonban segíthet mindezeket elkerülni.

Egy 2013-as kutatás szerint a bőröregedés folyamatait különösen az UVA sugárzás gyorsítja fel. Ez a tanulmány egyenesen azt állítja, hogy a bőröregedés jeleinek mintegy 80%-áért az UV-sugaraknak való kitettség a felelős.

Tévhit, hogy csak nyáron barnulunk, és felhős időben nincs szükségünk fényvédelemre. Az UVA sugárzás télen-nyáron jelen van, egyáltalán nem csak napsütéses időben kell fényvédő készítményeket használni.

A bőröregedés fő tünetei a ráncok megjelenése, a megereszkedett, tónusát vesztett, rugalmatlan bőr és persze a pigmentfoltok is öreges hatást kelthetnek. Mint sok más egészséggel kapcsolatos problémánál, itt is a megelőzéssel tehetjük a leghtöbbet.

Mi az a fényvédő?

Fényvédő krém, napkrém, fényvédős hidratálókrém, fényvédős nappali krém – sok elnevezéssel találkozhatsz a kozmetikai piacon. Naptejnek akkor nevezzük, ha az egész testre használhatod, ami elsősorban a kiszerelés mennyiségén múlik. Egy fényvédő biztosan tartalmaz hidratáló alapanyagot, és különböző típusú, hatékonyságú fényvédő elemeket is.Ezek a molekulák védenek meg a káros sugárzástól. Egy nappali krémről úgy állapíthatod meg, hogy fényvédős-e, hogy megkeresed rajta az SPF jelölést és az ehhez tartozó számot, az az úgynevezett faktorszám.

Mi a faktorszám?

A fényvédő krém védi a bőrt az UVA- és UVB-sugárzás ellen. Minden napvédő krémnek van egy 4-50 közötti Sun Protection Factor (SPF) száma.

Mit jelent az SPF?

A Sun Protection Factor arról informál, hogy a fényvédő krém mennyi ideig marad hatékony a bőrön: megmutatja, hányszorosára nő bőrünk UVB elleni védekezőképessége.

Nézzünk egy gyakorlati példát:  ha 10 perc alatt bőrpír jelentkezne bőrünkön, akkor egy 15 SPF napkrémmel 10×15=150 percig (2,5 óra), egy 4 SPF napkrémmel pedig 10×4=40 percig tartózkodhatunk a napon leégés nélkül.*

* forrás: American Association of Dermatology (AAD)

Az ADD javaslata értelmében napi általános használatra a “széles spektrumú” fényvédők közül a 15-30 SPF-et érdemes használni 2 óránként, ha tartósan napra megyünk. Ha közben megmártózunk a tengerben, vagy jobban izzadunk, akkor a napkrémünk elveszíti a fényvédő hatását, ezért újra kell kennünk magunkat, akár rövidebb időintervallumon belül is.

UVA elleni védelem jelölései

Az EU javaslata alapján az UVA védelemnek minden készítményben el kellene érnie az UVB védelem 163-át, és ekkor egy bekeretezett UVA szimbólum jelölheti, hogy a terméknek megfelelő az UVA védelme. Az USA-ban kicsit más feltételeket kell teljesíteni, és ott a Broad Spectrum kifejezés jelöli, ha a termék UVA szempontból is megfelelően véd.

Magasabb faktorszám jobban véd a fényvédelem során?

Logikus lenne, hogy a magasabb SPF értékkel bíró termékekkel hosszabb ideig kinn maradhatnánk a napon, de sajnos ez nem igaz.

A táblázatból egyértelmű, hogy a 15 SPF védelme 93%, míg a 30 faktoros csak pár %-kal több. Így a magasabb faktorszám csak azt jelenti, hogy időben ugyan többet tölthetünk a napon, de a káros sugarak ellen nem kapunk nagyobb védelmet.**

** Forrás: Skin Cancer Fundation, skincancer.org

Számít, hogy mennyi napkrémet használunk?

Igen, számít. Egy átlagos felnőtt testére 2mg/cm2 mennyiséget, azaz 20 ml-nyi napkrémet kellene felvinnünk ideális esetben. Ez a mennyiség garantálja a bőr egészséges védelmét. (Egy átlag 200 ml-es naptejnek 10 alkalom után üresnek kellene lennie. A legtöbben egy flakont sem használnak el egyetlen szezon alatt!)

Tartsuk szem előtt azt is, hogy az SPF csak a fele a történetnek! Az SPF csak az UVB-sugarak elleni védelem mérőeszköze, de az  UVA-sugarakra nem vonatkozik. Ez utóbbi okoz hosszú távú károsodást a bőrben, és járul hozzá a bőrrák kialakuláshoz is.

Az UVA-sugarak az irha-bőralja rétegbe hatolva roncsolják a kollagén- és elasztikus rostokat, mély ráncokat, illetve szabadgyököket képeznek, idő előtt öregítik, vastagítják a bőrt.

Fontos tudni azt is, milyen összetevőkből áll egy-egy készítmény. Ha az összetevők között szerepel a cink-oxid, vagy titán-dioxid, akkor az a fényvédő arckrém vagy napkrém véd az UVA-sugarak ellen is, vagyis széles spektrumú készítménnyel van dolgunk.

Mindenképpen érdemes arra törekedni, hogy széles spektrumú fényvédő UVA- és UVB-védelmet biztosító készítményt használjunk, amelynek az SPF értéke legalább 15-30 faktor. A Schüssler Natúr napkrém SPF 20 mindkét anyagot (cink-oxid és titán-dioxid) tartalmazza. Így garantáltan széles spektrumú védelmet nyújt a bőrnek, mindamellett, hogy kizárólag 100% natúr alapanyagokat tartamaz. Kell ennél jobb?

Fényvédők fajtái: fizikai vagy kémiai fényvédőket használjunk?

Sok érv és ellenérv jelenik meg azzal kapcsolatban, hogy a fizikai (jobb oldali kép) vagy a kémiai (bal oldali kép) fényvédők nyújtanak nagyobb védelmet nyáron. A kémiai fényvédők sejt szinten védenek a leégéstől, elnyelve az UV-sugarakat, míg a fizikai UV-filterek visszatükrözik azt.

Laikusként sem nehéz megkülönböztetni a 2 verziót. kémiai fényvédők jól beszívódnak a bőrbe. A fizikai krémek viszont szemmel láthatóan vékony fehér réteget képeznek a bőrön.

Kémiai fényszűrők

Ma a legtöbb fényvédő termék tele van olyan kémiai fényszűrő anyagokkal, melyek potenciálisan veszélyes összetevők a bőrre nézve. A leggyakoribb kémiai összetevők a nem ásványi fényvédőkben: octinoxate, oxybenzone (egyfajta benzofenon). Sok kémiai fényvédő anyag önmagában kevesebb, mint kielégítő UV-védelmet nyújt. Ezeket más kémiai fényvédő vegyületekkel kell kombinálni.

Kutatások kimutatták, hogy több kémiai fényvédő anyag nem véd a rendkívül veszélyes UVA-sugarak ellen. Ez azt jelenti, hogy használatakor ugyan nem ég meg a bőr, de nem gátolja a rákos sejtek kialakulását, azaz a melanomaképződést. Új kutatások összefüggést találtak a hormonális változások, a rákos megbetegedések és az octinoxate-t tartalmazó termékek között.

Fizikai fényszűrők

A fizikai blokkolók az UVA- és UVB-sugarak elleni védelemben hatékonyabbnak bizonyultak. A titán-dioxid és cink-oxid a két leggyakrabban használt fényszűrő anyag a fizikai fényvédőkben. Ezek a természetben is előforduló összetevők a teljes UV-spektrumtól védenek.

Tudj meg többet a fizikai fényvédők és a kémiai fényvédők közötti különbségről!

Fényvédelem a napi bőrápolási rutin során

A fényvédőt mindig a bőrápolás utolsó lépéseként használd! Bármit kensz rá, biztosan csökkented a fényvédelmi hatékonyságot. Alaposan olvasd át a fényvédő tulajdonságait, hogy meg tudd állapítani, hidratálókrém helyett is használhatod, vagy a normál hidratálód fölé kell felvinned utolsó lépésként. Nagyon gyakori, hogy a fényvédő összetevőt a normál nappali és hidratáló krémekbe helyezik.

Ha a fényvédő alá egy szuper anti-oxidáns szérumot használsz, az segíti a bőrödet a saját ellenállóképességének megerősítésével.

Normál esetben a fényvédő azonnal hat, de 15-20 percet érdeems adni a napkrém felszívódásához, hogy a hatóanyagok egyenletesen tudjanak eloszlani a bőrödön. Nem igazán kell várni, mielőtt az utcára lépsz.

Kell-e fényvédőt használni a lakásban, felhős időben és ablak mellett?

Az üveg csak az UVB sugarakat szűri ki, az ablakon át beérkező napsugarak is károsítanak. Mindenképpen kell fényvédőt használni egy felhős napon az irodában is, annak ellenére, hogy ilyenkor kisebb lehet az UV-index.

Hogyan sminkelj a fényvédelem mellett?

Bár elsőre úgy tűnhet, hogy az alapozó még inkább eltakarja a bőröd, valójában kicsit felhigítja a fényvédőt, és rontja  a hatását. Ha az alapozó nem fényvédős, akkor ezekkel a tipekkel mehetsz biztosra.

  • Várj 15 percet a fényvédő felkenése után a sminkeléssel.
  • Gyengéd mozdulatokkal vidd fel az alapozót, ne dörzsöld, inkább ütögesd.
  • Használj ecsetet vagy smink szivacsot.

Szolárium és fényvédelem

A szolárium a napfénynél koncentráltabb lehet, valójában nem is igazán javasolható a használata. De ha fel akarod készíteni a bőröd egy napozásra, vagy csak a téli hónapokban jól esik a fénykúra, akkor mindenképpen használj naptejet a testedre és fényvédőt az arcodra.

Legfrissebb blogbejegyzések

C vitamin szérum: hogyan hat és hogyan használd?

C vitamin szérum: hogyan hat és hogyan használd?

Mire jó a 12 Schüssler só és mi az a Schüssler terápia?

Mire jó a 12 Schüssler só és mi az a Schüssler terápia?